
Teške optužbe na račun karlovačke bolnice: 'Tražimo da Ministarstvo hitno provede izvanredni nadzor'

U posljednjih godinu dana 13 je liječnika prijavilo ravnateljicu Kovačić Povjereniku za zaštitu dostojanstva radnika zbog mobinga i Časnom sudu HLK-a zbog kršenja Kodeksa medicinske etike, a dvoje liječnika bilo je primorano dignuti sudsku tužbu protiv bolnice
Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL) traži izvanredni nadzor Ministarstva zdravstva u karlovačkoj bolnici. Kako su danas izvijestili, oštro osuđuju teško narušene profesionalne odnose i upozoravaju na neprimjerenu razinu upravljanja u Općoj bolnici Karlovac.
Dodaju da se u bolnici u Karlovcu već dulje događa sustavna degradacija liječničke profesije uz kršenje zakonskih prava liječnika i izravnu štetu pacijentima.
U nastavku prenosimo cijelo priopćenje:
"U posljednje dvije godine karlovačku bolnicu napustilo je najmanje 20 specijalista. Bolnica je pet mjeseci bila bez predsjednika Stručnog vijeća i redovitih sjednica, iako Zakon o zdravstvenoj zaštiti i Statut bolnice propisuju jednu sjednicu mjesečno. Neki odjeli i službe nemaju voditelje ili zamjenike voditelja jer liječnici odbijaju preuzeti funkcije, a nitko se ne prijavljuje na pojedine natječaje za specijalizaciju.
Samovolja i protuzakonito postupanje ravnateljice Kovačić
Devet je liječnika u posljednjih godinu dana prijavilo ravnateljicu Ivanu Kovačić Povjereniku za zaštitu dostojanstva radnika zbog mobinga. Četvero liječnika su ravnateljicu prijavila Časnom sudu HLK-a zbog kršenja Kodeksa medicinske etike. Dvoje liječnika bilo je primorano dignuti sudsku tužbu protiv bolnice zbog kršenja njihovih radnih prava. Ravnateljica nekolegijalno i neprofesionalno komunicira s kolegama, naziva pogrdnim imenima, prijeti, ima dvostruke kriterije, protupravno suspendira i donosi odluke u suprotnosti s mišljenjem unutarnjeg nadzora. Jasno je da se radi o dubokoj krizi povjerenja i teško narušenoj profesionalnoj klimi u bolnici.
Na prvi pregled hematologa pacijenti čekaju dulje nego što je često prognoza preživljenja od hematoloških malignih bolest
Pacijenti na prvi pregled hematologa čekaju dulje nego što je često prognoza preživljenja kod hematoloških malignih bolesti. Od presudne je važnosti za pacijente da se otvori druga hematološka ambulanta što bi skratilo liste čekanja. Premda bolnica već četiri mjeseca ima novog, drugog, hematologa, za pacijente još uvijek radi samo jedna hematološka ambulanta. Pacijenti i dalje ne mogu obaviti dijagnostičke pretrage, kao npr. biopsiju kosti, u Karlovcu, već na te pretrage moraju u Zagreb.
Problem leži u samovolji ravnateljice Kovačić koja dvjema specijalisticama hematologije odbija dati ugovor o radu s koeficijentom plaće koji im zakonski pripada i tako osigurati otvaranje druge hematološke ambulante i mogućnost dijagnostičkih pretraga i tako smanjiti liste čekanja. Jedna od dvije specijalistice još uvijek ima ugovor za radno mjesto specijalizanta premda dežura i radi kao specijalistica. Specijalisti hematologije, kao i specijalisti onkologije, zbog rada s citostaticima imaju viši koeficijent specijalista 1. Rad onkologa i hematologa oduvijek se u zdravstvu jednako i odgovarajuće nagrađivao.
Bolnički informatički sustav, nalazi i otpusna pisma dokazuju da se u Karlovačkoj bolnici hematološki bolesnici liječe citostaticima. Svakodnevni rad hematologa na Odjelu internističke onkologije i hematologije odvija se u potpuno istim uvjetima kao i rad onkologa koji imaju priznat viši koeficijent, jer je taj odjel prostorno i stručno jedinstven. Karlovačka bolnica ima jedinstvenu dnevnu bolnicu za kemoterapiju u kojoj onkolozi i hematolozi rade s citostaticima.
Ravnateljica sustavno i uporno diskriminira dvije liječnice, ignorira njihove pisane prigovore prisiljavajući ih na sudsku zaštitu njihovih prava.
Upravno vijeće Karlovačke bolnice četiri mjeseca nije učinilo ništa
Upravnom vijeću Karlovačke bolnice obratile su se dvije liječnice, pročelnica Službe za internu medicinu, HUBOL i Hrvatski liječnički sindikat te upozorili ravnateljicu i Upravno vijeće na kršenje radnih prava, protuzakonitost ovakvog postupanja i nužnost hitnog rješavanja ovog problema. Navedene udruge, kao i Hrvatsko hematološko društvo, obratili su se i Ministarstvu zdravstva.
Potpuno je neshvatljivo da Upravno vijeće Karlovačke bolnice četiri puna mjeseca nije pokazalo nikakvu inicijativu u rješavanju ovog problema niti je pokušalo zaustaviti diskriminaciju ovih dviju liječnica te osigurati odgovarajuću zdravstvenu zaštitu pacijentima. Do danas niti Ministarstvo zdravstva nije riješilo ovaj problem. Ovo ponovo u fokus dovodi pitanje političkih kadroviranja u javnom zdravstvenom sustavu na što HUBOL već godina upozorava.
Karlovačka bolnica konačno ima mogućnost zbrinjavanja hematoloških bolesnika te bi svaki ravnatelj, Upravno vijeće, ali i Ministarstvo zdravstva koji bi stvarno vodili brigu o interesu pacijenata, trebali učiniti sve da zadrže takve specijaliste te da smanje lista čekanja za prvi pregled hematologa. Umjesto toga liječnice se diskriminira te su izložene pritiscima, što može rezultirati jedino njihovim odlaskom iz Karlovačke bolnice.
Ovakvo loše upravljanje bolnicom i diskriminacija liječnika koji donose nove metode dijagnostike i liječenja te žele ostati u Karlovcu duboko su neprofesionalni i štetni za pacijente i cijeli zdravstveni sustav.
HUBOL zahtijeva od Ministarstva zdravstva da hitno provede izvanredni nadzor poslovanja i upravljanja u Općoj bolnici Karlovac kako bi se osiguralo odgovarajuće liječenje pacijenata u OB Karlovac", stoji u priopćenju HUBOL-a.
POGLEDAJTE VIDEO: Ministrica zdravstva u Direktu o problemima u hrvatskom zdravstvu
















