
Stručnjaci prognozirali idući korak Trumpa: 'Prijetnja vjerojatno nije njegova posljednja riječ'

Predsjednik SAD-a Donald Trump najavio je da će od 1. kolovoza uvesti carine od 30 posto na robu iz Europske unije. Iz Bruxellesa je odgovoreno da je EU i dalje za pregovore, ali da su spremne i protumjere
Predsjednik Donald Trump je priopćio da će Sjedinjene Američke Države 1. kolovoza uvesti carine od „samo 30 posto" na proizvode iz EU-a. U pismu upućenom predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen, koje je objavio na mreži Truth Social, Trump je naveo da trgovinski deficit SAD-a prema EU-u predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti, piše Deutsche Welle.
„Godinama smo razgovarali o našim trgovinskim odnosima s EU-om i došli smo do zaključka da se moramo udaljiti od ovih dugoročnih, velikih i trajnih trgovinskih deficita, koji su nastali zbog tarifnih i netarifnih mjera i trgovinskih barijera. Naš odnos, nažalost, nije bio zasnovan na uzajamnosti.“
Trump je također napisao: „Europska unija će SAD-u omogućiti neograničen pristup tržištu bez carina, bez uvođenja carina protiv nas kako bi pokušala smanjiti veliki trgovinski deficit.“ Što je točno Trump time mislio, za sada nije jasno.
Trump je zaprijetio dodatnim povećanjem carina u slučaju protumjera EU-a.
Ali i, ukoliko bi EU bila spremna otvoriti do sada zatvorena tržišta za SAD i ukloniti trgovinske barijere, Trump je – u prenesenom značenju – naveo da bi se mogla razmotriti izmjena prethodnih odluka. Carine bi, ovisno o razvoju odnosa, mogle biti povećane ili smanjene.
U pismu Ursuli von der Leyen naveo je da se carine neće odnositi na EU ili poduzeća unutar EU-a ako odluče preseliti proizvodnjuu SAD i obećao brzo izdavanje svih dozvola – u roku od nekoliko tjedana.
Koje industrije su izuzete iz novih carina?
Prema navodima američke vlade, najavljene carine od 30 posto neće se odnositi na određene sektore – uključujući automobile i čelik. Na pitanje hoće li dodatne carine vrijediti i za određene grupe proizvoda poput automobila, čelika i aluminija, Bijela kuća je za dpa odgovorila: „Točno, sektorske carine se tretiraju odvojeno i ne zbrajaju se.“
Trenutačno SAD već naplaćuju carinu od 25 posto na uvezene automobile i autodijelove iz EU-a, dok su carine na čelik i aluminij 50 posto.
Bruxelles i dalje otvoren za pregovore
Prema navodima glasnogovornika, EU je unaprijed obaviještena o planovima SAD-a.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen odmah je reagirala. Upozorila je američku administraciju da bi carine od 30 posto na izvoz iz EU-a ozbiljno poremetile transatlantske lance opskrbe. EU je, kako je rekla, uvijek težila pregovaračkom rješenju sa SAD-om. Spremna je nastaviti pregovore do 1. kolovoza.
Ako dogovor ne bude postignut, EU će poduzeti sve potrebne korake za zaštitu svojih interesa, uključujući i protumjere.
Dokle se stiglo s pregovorima?
Na stolu je bio nacrt zajedničke izjave EU-a i SAD-a. Većina zemalja članica EU-a bila je u načelu spremna prihvatiti novi osnovni carinski nivo SAD-a, ali pod uvjetom da on bude 10 posto ili niži.
Također, EU je bila spremna obvezati se na smanjenje trgovinskog deficita, na primjer kroz povećani uvoz ukapljenog prirodnog plina (LNG) iz SAD-a. Međutim, EU je jasno dala do znanja da neće mijenjati pravila digitalnoga gospodarstva, koja je Trump kritizirao.
Njemački ekonomisti očekuju da će Trump povući odluku
Ekonomisti Jens Suedekum i Moritz Schularick smatraju da Trumpova prijetnja carinama od 30 posto na robu iz EU-a vjerojatno nije njegova posljednja riječ.
„Trump je poznat po tome da često daje snažne izjave, a zatim se povuče“, rekao je Suedekum za Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). „Nemam razloga vjerovati da će ovaj put biti drukčije“, dodao je savjetnik njemačkog ministra financija Larsa Klingbeila (SPD).
I Moritz Schularick, predsjednik Instituta za svjetsko gospodarstvo u Kielu, rekao je za FAZ da smatra kako postoji velika vjerojatnost da će Trump ipak odustati. Ukoliko se to ne dogodi, njemačko gospodarstvo moglo bi ozbiljno trpjeti. „U idućoj godini bi bruto domaći proizvod smanjio rast za 0,5 do 0,6 postotnih bodova“, procjenjuje Schularick. Ipak, zahvaljujući potrošačkim programima koje provodi njemačka vlada, to ne bi gurnulo zemlju u recesiju.
Koliki je trgovinski obujam EU-a i SAD-a?
Prema podacima Europske unije EU i Sjedinjene Američke Države imaju najobuhvatnije bilateralne trgovinske i investicijske odnose na svijetu, kao i najbliže povezana gospodarstva. Zajedno sudjeluju s gotovo 30 posto u svjetskoj trgovini robom i uslugama i s 43 posto u globalnoj gospodarskoj proizvodnji.
EU i SAD su 2024. bile najvažniji trgovinski partneri jedna drugoj: trgovina robom i uslugama iznosila je oko 1,7 bilijuna eura.
Ključni izvozni proizvodi EU-a u SAD uključuju farmaceutske proizvode, automobile, zrakoplove, kemikalije, medicinske instrumente, kao i vino i jaka alkoholna pića.
Imaj li SAD zaista značajan trgovinski deficit u odnosu na EU?
EU je 2024. ostvarila značajan suficit od oko 198 milijardi eura u trgovini robom sa SAD-om: izvezeno je robe u vrijednosti od oko 533 milijarde eura u SAD, dok je uvezeno robe iz SAD-a u vrijednosti od oko 335 milijardi eura – prema najnovijim podacima Eurostata.
Međutim, u sektoru usluga, EU ima trgovinski deficit u odnosu na SAD, tako da je ukupni trgovinski suficit EU-a u razmjeni robe i usluga iznosio svega 50 milijardi eura. „To je činilo manje od tri posto ukupne trgovine između EU-a i SAD-a“, navodi se u obrazloženju iz Bruxellesa.
Carine pogađaju i mnoge druge zemlje
Trump je zaprijetio i susjednom Meksiku istom carinskom stopom. U pismu predsjednici Meksika Claudiji Sheinbaum priznao je da je zemlja bila od pomoći u suzbijanju priljeva migranata bez dokumenata i krijumčarenja fentanila u SAD. Ipak, dodao je da Meksiko i dalje ne čini dovoljno.
Ministarstvo gospodarstva Meksika priopćilo je da bilateralna radna skupina već radi na alternativi kojom bi se nove američke carine mogle izbjeći prije nego stupe na snagu 1. kolovoza. Predsjednica Sheinbaum izrazila je uvjerenje da će Meksiko uspjeti postići dogovor sa SAD-om na vrijeme.
Trump je već najavio nove carine za više zemalja, uključujući Japan, Južnu Koreju, Kanadu i Brazil. Također je najavio carinu od 50 posto na bakar.
Zašto tolike carine?
Svojom carinskom politikom, Trump želi ispraviti navodne trgovinske neravnoteže i potaknuti veću proizvodnju unutar SAD-a.
Carine već donose milijarde dolara prihoda američkoj vladi. Prema podacima Ministarstva financija SAD-a, do lipnja tekuće fiskalne godine, prihodi od carina premašili su 100 milijardi dolara. Fiskalna godina 2025. u SAD-u traje od 1. listopada 2024. do 30. rujna 2025.
U lipnju su prihodi od carina dosegnuli rekordnih 27,2 milijarde dolara, priopćilo je američko Ministarstvo financija u petak. Zahvaljujući carinama, ukupni proračunski prihodi u lipnju porasli su za 13 posto, dosegnuvši rekordnih 526 milijardi dolara za taj mjesec.
Međutim, proračunski deficit za tekuću fiskalnu godinu povećan je za pet posto i iznosi 1,337 bilijuna dolara. Kao razloge, Ministarstvo navodi povećane troškove za zdravstvo, socijalno osiguranje, obranu i kamate na državni dug.
Ministar financija Scott Besant najavio je početkom tjedna još veći rast prihoda od carina. Do kraja kalendarske 2025. godine, oni bi mogli dosegnuti 300 milijardi dolara, rekao je. Međutim, to bi zahtijevalo značajno proširenje i povećanje carinskih stopa.
Trump je potom najavio rok do 1. kolovoza za uvođenje viših carina na robu iz gotovo svih trgovinskih partnera SAD-a. „To će donijeti veliki novac“, izjavio je predsjednik.
POGLEDAJTE VIDEO: Šef NATO-a američkog predsjednika nazvao 'Taticom':





















