
Što je uzrokovalo širenje ove opasne bolesti? 'Protiv nje nema lijeka niti cjepiva...'
'Apeliramo na sve subjekte i proizvođače da se pridržavaju pravila i ozbiljno ih shvate'
U Baranji zabrinutost i oprez. Potvrđena su ukupno četiri slučaja afričke svinjske kuge u Općini Jagodnjak, a veterinarske službe kontinuirano provjeravaju stanje u svinjcima. U studiju RTL-a Danas razgovarali smo s ravnateljicom Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane Tatjanom Karačić.
Vidjeli smo da se seljaci žale, moraju li ubiti sve svinje ako je samo jedna zaražena?
Da. Jedna zaražena svinja na objektu predstavlja preveliki rizik i sigurno će se i sve ostale svinje zaraziti. Radi se o bolesti protiv koje nema lijeka niti cjepiva, jedino moguće u svinjogojstvu je riješiti se svinja na objektu koje predstavlja rizik za daljnje širenje. O biosigurnosnim uvjetima pričamo već više od 15 godina i na snazi su više od toliko godina, nisu novi niti od jučer. Nažalost, ne pridržavaju ih se svi kako bi trebali. Neki epidemiološki podaci s terena i inspekcijski zapisnici ukazuju da postoji niska razina biosigurnosti, a negdje čak ni minimalni biosigurnosni uvjeti.
Što je najveći problem u tome?
Problem je svijest pojedinih subjekata koja nije na dovoljnoj razini da shvate kolika je opasnost od te bolesti.
Izvan općine Jagodnjak se boje širenja zaraze, je li otkriveno kako je bolest došla u Baranju?
Što se tiče Osječko-baranjske županije tamo nemamo potvrđenu cirkulaciju virusa kod divljih svinja. Epidemiološka istraživanja i inspekcije ukazuju na ljudski faktor. Ljudski faktor je doprinio širenju - niski biosigurnosni uvjeti, ilegalni promet svinja i svinjskog mesa koji predstavljaju vrlo veliki rizik od daljnjeg širenja bolesti. Apeliramo na sve subjekte i proizvođače da se pridržavaju pravila i ozbiljno ih shvate. Zahvaljujemo svima onima koji se toga pridržavaju jer jedino zajednički i veterinarske službe i svi subjekti možemo se štititi od bolesti.





















