POTRESNA ISPOVIJEST /

Pokopat će muža 30 godina nakon što je ubijen u genocidu: 'Bio je gore u šumi, išao je u proboj'

Uoči 30. godišnjice genocida u Srebrenici krenula je kolona s posmrtnim ostacima sedam žrtava. Smiraja za članove obitelji nema, a potraga za nestalima ne prestaje

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

Uoči sutrašnje 30. godišnjice genocida u Srebrenici, počelo je odavanje počasti žrtvama. Kolona s posmrtnim ostacima sedam žrtava krenula je od Visokog prema Potočarima u BiH gdje će sutra biti klanjana kolektivna dženaza.

Vojska bosanskih Srba predvođena ratnim zločincem Ratkom Mladićem u srpnju 95. ubila je 8732 zarobljena Bošnjaka, uglavnom muškaraca i mladića. U sjećanje na njih, i Vijeće bošnjačke nacionalne manjine Grada Zagreba organiziralo je komemoraciju.

Mnogi su govornici na skupu u dvorani Lisinski istaknuli važnost istine i osudili negiranje srebreničkog genocida, tada najvećeg masovnog zločina nakon Drugog svjetskog rata. 

'Moje uništeno djetinjstvo nitko neće vratiti'

"Mog babu nitko neće vratiti, moje uništeno djetinjstvo nitko neće vratiti. Traume koje prenosim na djecu ne može nitko popraviti. Ali satisfakcija koju imam da se to ne zaboravi, da kažem tko su zločinski, tko su odgovorni ljudi", rekla je Nermina Muminović. žrtva genocida u Srebrenici. 

"Nek se zna da genocid nije uspio, nisu nas izbrisali. A dok god ima onih koji se sjećaju, Srebrenica neće umrijeti", komentirao je Armin Hodžić, saborski zastupnik bošnjačke nacionalne manjine.

Sutra na komemoraciju u Srebrenicu stiže hrvatski premijer, a događanja već sad ondje prati reporterka RTL Danas Ana Mlinarić. Kako obitelji žrtava dočekuju ovu 30. godišnjicu?

Najmlađe žrtve 19-godišnjaci

Nema smiraja za članove obitelji, prošlo je veoma simboličnih 30 godina od genocida nad Bošnjacima u Srebrenici. Sutra će biti pokopan najmanji broj žrtava, samo njih sedam, najmlađe žrtve su dva mladića od 19 godina, najstarija je 67-godišnjakinja čija se pokapa samo jedna jedina kost.

Većina skeletalnih ostataka je nepotpuna i to je jedna specifičnost ovog genocida u Srebrenici. Brojne presude za genocid potvrdile su da je nakon ovih masovnih ubojstva, koja su se događala od 13 do 20. 7. 1995., uslijedilo sustavno zataškavanje genocida.

Bagerima su prebacivani ostaci iz masovnih grobnica tako da postoje sekundarne i tercijarne masovne grobnice kako bi se prikrili dokazi. Postoje primjeri gdje su ostaci jedne osobe pronađene na više lokacija. 

Veliki je problem činjenica da već godinama nije pronađena nova masovna grobnica, jer oni koji su počinili ove zločine šute i ne žele otkriti ono što znaju, a više od 1000 osoba vodi se kao nestale.

'Odmah su ga zarobili'

Razgovarali smo sa suprugom Hasiba Omerovića koji je stradao u proboju prema Tuzli. Ona će sutra pokopati svojeg muža, 30 godina nakon što je ubijen u genocidu  

"Bili smo tu u Potočarima zarobljeni. Tu smo bili jednu noć i dan i onda su nas pustili. Sjeli smo u autobuse i za Tuzlu. Suprug je bio gore u šumi. Išao je u proboj i oni su njega odmah 12. srpnja zarobili", pričala je Mevlida Omerović. 

 

 

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Pročitaj i ovo
najčitanije
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Regionalni portali
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Izdvojeno
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx