crna rupa na Velebitu /

Nitko to nije smio, ali on je skočio: Ludi skok u bezdan usred Hrvatske!

Njegova ostavština nije samo u brojkama i rekordima, već u dokazu da su granice tamo gdje ih sami postavimo.

VOYO logo
VOYO logo

Austrijski pustolov Felix Baumgartner ime je koje je postalo sinonim za pomicanje granica ljudske izdržljivosti. S tetovažom "Born to fly" (Rođen da leti) na podlaktici, posvetio je život osvajanju neba na najekstremnije načine. Iako je najpoznatiji po skoku s ruba svemira, njegova karijera prepuna je nevjerojatnih pothvata koji i danas oduzimaju dah.

Skok s ruba svemira: Projekt Red Bull Stratos

Vrhunac Baumgartnerove karijere i pothvat koji ga je upisao u povijest dogodio se 14. listopada 2012. U sklopu projekta Red Bull Stratos, golemim helijskim balonom se u posebnoj kapsuli popeo na visinu od 38.969 metara, na sam rub svemira, gdje temperatura pada i do -70°C. Njegov jedini kontakt sa Zemljom bio je mentor Joe Kittinger, prethodni rekorder. Nakon što je izgovorio legendarne riječi "Sad idem kući", zakoračio je u prazninu.

Tijekom slobodnog pada koji je trajao 4 minute i 19 sekundi, Baumgartner je iskusio brutalan, nekontroliran okret, no uspio se stabilizirati i postati prva osoba koja je bez pomoći letjelice probila zvučni zid, dosegnuvši nevjerojatnu brzinu od 1.357,6 km/h (Mach 1,25). Pothvat je uživo putem YouTubea pratilo više od osam milijuna ljudi, postavljajući rekord u gledanosti. Iako je njegov rekord u visini skoka dvije godine kasnije oborio Alan Eustace, Baumgartner i dalje drži svjetske rekorde za najveću brzinu i najdužu udaljenost u slobodnom padu.

Pionir BASE skokova i gospodar neba

Prije nego što je osvojio stratosferu, Baumgartner je izgradio reputaciju kao jedan od najsmjelijih BASE skakača na svijetu. Smatrao je da tradicionalno padobranstvo više ne nudi dovoljan izazov, pa se okrenuo skokovima s fiksnih objekata. Njegova karijera obilježena je nizom rekordnih i često ilegalnih skokova:

Petronas Towers (1999.): Postavio je svjetski rekord skočivši s tada najviših zgrada na svijetu u Kuala Lumpuru. Video pogledajte ovdje.

Kip Krista Otkupitelja (1999.): Iste godine izveo je i najniži BASE skok u povijesti, s ruke kipa visokog 29 metara u Rio de Janeiru, što je izazvalo kontroverze jer je sletio na padinu ispod podnožja kipa. Video pogledajte ovdje.

Prelazak La Manchea (2003.): Postao je prva osoba koja je preletjela Engleski kanal koristeći posebno dizajnirano krilo od karbonskih vlakana, letjevši od Dovera do Calaisa.

Jama Mamet, Hrvatska (2004.): Izveo je jedinstven skok u 190 metara duboku jamu Mamet na Velebitu, što je bio jedan od tehnički najzahtjevnijih pothvata u njegovoj karijeri. Video pogledajte ovdje.

Taipei 101 (2007.): Bez dopuštenja je skočio s tada najviše dovršene zgrade na svijetu na Tajvanu, zbog čega mu je zabranjen ponovni ulazak u zemlju.

Nakon Stratosa, Felix Baumgartner nije stao. Svoju strast prema visinama prenio je na upravljanje helikopterom, postavši komercijalni i akrobatski pilot, a okušao se i u profesionalnim auto utrkama na stazama poput Nürburgringa. Istaknuo se i kao zagovornik neprofitne zaklade "Wings For Life" koja se bavi istraživanjem ozljeda leđne moždine. Njegova ostavština nije samo u brojkama i rekordima, već u dokazu da su granice tamo gdje ih sami postavimo. On je zaista čovjek koji je rođen da leti i koji je cijelom svijetu pokazao što znači slijediti svoje snove, ma koliko oni bili visoki.

POGLEDAJTE VIDEO: Od subote nova sezona: Za čast, karijeru i slavu preko reality showa

VOYO logo
Pročitaj i ovo
VOYO logo
VOYO logo
Regionalni portali