UBIJANJE KAO ZABAVA /

Rat u Ukrajini postaje sve bolesniji: 'Za ubijenog Rusa dobiješ bod, za zarobljenog 10'

Bonus, poznat i kao e-bodovi, jedinicama dodjeljuje bodove za uništavanje neprijateljske opreme i ljudstva

VOYO logo
VOYO logo

"Ako za jednog ubijenog vojnika dobiješ bod, za zarobljenog dobiješ deset." Ova izjava najbolje oslikava bodovni sustav koji nagrađuje svaku učinkovitu akciju na bojištu u Ukrajini.

U ratu koji traje više od tri godine i koji Ukrajinu suočava s brojčano nadmoćnijim neprijateljem, sve više se oslanja na inovativne, ponekad i kontroverzne metode. Jedna od njih je i program 'Vojska dronova'. Bonus, poznat i kao e-bodovi, jedinicama dodjeljuje bodove za uništavanje neprijateljske opreme i ljudstva, piše BBC.

Sustav funkcionira gotovo kao videoigra. Svaki snimljeni pogodak, svaka eksplozija, svaka potvrđena smrt vrednuje se u bodovima. I, poput killstreakova u igri Call of Duty, bodovi donose nagrade.

"Što je cilj strateški važniji i veći, to jedinica dobiva više bodova," objašnjava tim iz projekta Brave 1, koji okuplja stručnjake iz vojske i državne administracije. "Uništenje višecijevnog raketnog sustava donosi 50 bodova, tenk vrijedi 40, a oštećeni 20."

Motivacija iscrpljenih vojnika

Prikupljene snimke analiziraju se u Kijevu, gdje se svakoj jedinici dodjeljuju bodovi prema trenutačnim vojnim prioritetima. Ministar digitalne transformacije, Mihajlo Fedorov, glavni je čovjek iza projekta. "Prvenstveno, radi se o kvalitetnim podacima, matematici rata i učinkovitijem korištenju ograničenih resursa," kaže.

"Ali sustav ima još jednu važnu funkciju – motivaciju. Kad mijenjamo vrijednost ciljeva, odmah vidimo kako se mijenja i razina motivacije." Na fronti, mišljenja su podijeljena. Neki sustav vide kao prijeko potreban alat, drugi kao moralno upitan instrument.

"Uglavnom, moji suborci i ja smo pozitivni," kaže Volodimir, vojnik iz 108. brigade teritorijalne obrane. "Ovo je način da nadoknadimo ono što gubimo… Dok nanosimo gubitke neprijatelju." Vojnik iz 22. mehanizirane brigade, koja djeluje na sjeveroistoku zemlje, kaže da su se brzo privikli na novi sustav.

"Kad smo skužili kako funkcionira, ispalo je da je sasvim solidan," kaže Jack. "Dečki su iscrpljeni, ništa ih više ne motivira. Ali ovaj sustav pomaže. Dronovi dolaze preko programa, a za trud dobivamo nagrade. Dobra motivacija." No, drugi ističu i mračniju stranu. "Temeljni problem motivacije time nije riješen," upozorava vojnik pod pozivnim imenom Snake. "Bodovi neće spriječiti ljude da bježe iz vojske."

Vojnik Dimitro ide i korak dalje pa optužuje sustav da potiče manipulacije. "Jedinice troše previše vremena pokušavajući prisvojiti tuđe pogotke, ili ciljano napadaju već onesposobljena vozila kako bi dobili više bodova.To je odraz naše iskrivljene navike da sve pretvaramo u profit – čak i vlastitu prokletu smrt."

Zarobljenici vrijede više od mrtvih

Iako se e-bodovi temelje na brojanju ubijenih i uništenih, iznenađujuće je da zarobljavanje vojnika donosi više bodova nego njihovo ubijanje – upravo zato što se zarobljenici mogu koristiti za razmjenu. "Ako za jednog ubijenog Rusa dobiješ jedan bod, za zarobljenog dobiješ deset," objašnjava analitičar Volodija iz tima koji svakodnevno pregledava tisuće snimki s dronova.

"Najkompliciraniji su udari na topništvo. Rusi su vrlo dobri u skrivanju i ukopavanju svojih položaja," kaže dok pokazuje snimku drona koji ulazi duboko u rov. Kako se ruska taktika mijenja – sve češće koriste male, brze jedinice na motorima – tako raste i vrijednost svakog vojnika u bodovnom sustavu.

"Dok je ranije ubojstvo vojnika donosilo 2 boda, danas donosi 6", stoji u najnovijem priopćenju Brave 1. Do sada su jedinice mogle svoje bodove pretvoriti u gotovinu i kupovati prijeko potrebnu opremu uz pomoć donacija. No, sada je sustav povezan s platformom Brave 1 Market – svojevrsnim Amazonom za rat.

Putem te digitalne tržnice, vojnici mogu birati među više od 1.600 proizvoda – od dronova i komponenti do robota koji evakuiraju ranjenike. Naručuju izravno od proizvođača, ostavljaju recenzije, a račun plaća Ministarstvo obrane. Cilj nije zamijeniti klasičnu vojnu nabavu, već je ubrzati i učiniti preciznijom.

Sustav u kojem se vojnike nagrađuje za pogotke, gdje snimke smrti donose opremu i novac, mnogima može zvučati brutalno i bešćutno. No Ukrajina se, u uvjetima manjka ljudstva i opreme, oslanja na ono u čemu je snažna – tehnologiju, inovaciju i podatke. "Počeli smo donositi odluke temeljem konkretnih informacija. Prikupljanjem podataka možemo predlagati izmjene, ali osnova je uvijek vojna strategija", zaključuje Fedorov.

POGLEDAJTE VIDEO: Patriot sustavi već se pokrenuli, ali 'Kijev ne smije gađati Moskvu!' Što sad?

VOYO logo
Pročitaj i ovo
VOYO logo
VOYO logo
Regionalni portali