
Slovačka ministrica zasjenila sve na Pantovčaku, znate li tko je Denisa Saková?
Lagana ljetna elegancija s daškom diplomatske suzdržanosti, a opet dovoljno upečatljiva da zadrži poglede prisutnih uzvanica. Tako bismo mogli opisati dolazak potpredsjednice slovačke Vlade i ministrice gospodarstva Denise Sakové u posjet predsjedniku Zoranu Milanoviću. U svijetloružičastoj haljini koja decentno naglašava figuru, ali ne prelazi granicu službenog protokola, Saková je na Pantovčak donijela dah ženstvenosti.
U Hrvatskoj je stigla kao dio slovačkog državnog izaslanstva predvođenog novoizabranim predsjednikom Slovačke Republike, Peterom Pellegrinijem, s kojim je politički i osobno povezana već godinama.
Rođena je 1976. godine u Nitri. Po obrazovanju inženjerka menadžmenta, s doktoratom sa Ekonomskog sveučilišta u Bratislavi, profesionalni put je započela u savjetničkom i ICT sektoru. U javnu upravu prelazi 2007. kao direktorica informatičkog odjela Ministarstva unutarnjih poslova, a već 2016. ulazi dublje u politiku kao državna tajnica u istoj instituciji – u vrijeme kada je ministar bio njezin politički mentor Robert Kaliňák.
Nakon njegovog povlačenja 2018. uslijed političke krize izazvane ubojstvom novinara Jána Kuciaka, Saková preuzima Ministarstvo unutarnjih poslova i vodi ga do 2020. godine, čime postaje jedna od ključnih figura u tadašnjoj vladi Petera Pellegrinija.
Nakon raskola u stranci SMER – Socijaldemokracija, prelazi u novooformljeni HLAS, gdje se svrstava među najvidljivije članove nove političke garniture. Na izborima 2023. HLAS ulazi u vladajuću koaliciju, a Saková preuzima ministarstvo gospodarstva. Postaje i potpredsjednica vlade.
Kontroverzan stav o Ukrajini
Saková nije političarka koja bira riječi radi popularnosti. U javnosti je izazvala val reakcija kada je, nakon izbora 2023., izjavila da bi Ukrajina trebala razmotriti odricanje od dijela teritorija radi postizanja mira – što je naišlo na osude dijela međunarodne zajednice, ali i pokazalo njezinu spremnost za iznošenje nepopularnih stavova.
Ranije, 2020. godine, dovela je u pitanje pravo dijaspore na glasanje iz inozemstva, što je izazvalo zabrinutost među slovačkim iseljenicima.
Kao ministrica gospodarstva, Saková vodi resor ključan za energetsku stabilnost i zelenu tranziciju Slovačke. Zalaže se za tehnološke inovacije, potpisuje memorandume s japanskim i saudijskim partnerima te pokušava balansirati ekonomski pragmatizam s političkom lojalnošću slovačkoj radničkoj i industrijskoj bazi.
No bez obzira na sadržaj službenih razgovora, posjet Zagrebu ostat će upamćen i po njezinoj dojmljivoj, ali odmjerenoj pojavi. U eri kada su političarke često suočene s očekivanjima da izgledaju „neutralno“, Saková jasno pokazuje da ženstvenost i politička ozbiljnost ne isključuju jedno drugo. Dapače.









