
Nijemci znaju koliko je skupa Hrvatska, imaju ogroman popis: 'Ovo upada u oči'

'Na temelju našeg iskustva, procjenjujemo da je realan dnevni proračun za odmor u Hrvatskoj između 70 i 100 eura po osobi', piše u objavi na blogu
Potaknuti pričama o sve većem rastu cijena u Hrvatskoj, autori njemačkog bloga "World on Budget" odlučili su provjeriti je li Hrvatska uistinu postala toliko skupa.
Tri mjeseca prikupljali su cijene u restoranima, supermarketima, smještajima i slastičarnicama i na temelju njih izradili sveobuhvatnu studiju o cijenama u 2025. godine. Navode da su ih razultati iznenadili.
- Na početku objave ističu pet najvažnijih uvida u cijene u Hrvatskoj:
- Tijekom vrhunca sezone trebali biste očekivati da ćete platiti oko 100 eura po noćenju za dvije osobe, iako postoje i uzbudljive destinacije koje su znatno jeftinije (noćenja počinju od 48 eura)
- Jesti vani je skupo, ili čak i skuplje nego u Njemačkoj. Međutim, možete uštedjeti novac na tržnici ili restoranima izvan centra
- Coca-Colu u restoranu smo smatrali vrlo skupom (prosjek 3,76 eura za 0,25 l)
- Cijene krema za sunčanje jako variraju
- Dubrovnik je (daleko) najskuplje mjesto u našoj studiji
Smještaj od oko 100 eura po noćenja
Navode da su pregledali cijene smještaja na 16 različitih lokacija u državi i pritom se fokusirali samo na poznata mjesta zanimljiva za odmor. Tražili su smještaj za dvije osobe od 9. do 16. kolovoza, a pretragu su proveli 25. lipnja, otprilike mjesec i pol prije putovanja.
Istaknuli su tri iznenađujuća uvida u cijene smještaja. Navode da je Hrvatska još uvijek pristupačna te da su na Plitvičkim jezerima pronašli prosječnu cijenu noćenja od 48 eura. "Najjeftiniji smještaj su gotovo isključivo apartmani. To znači da su hoteli obično skuplji. A po našem mišljenju, apartmani imaju i dodatnu prednost jer vam omogućuju da sami pripremite obrok ili dva", ističe se u objavi. "Otok Krk (142,05 eura po noćenju) i Dubrovnik (135 eura) bile su najskuplje destinacije u našem istraživanju", dodaju autori.
Jesti vani je skupo
Kako bi odredili koliko je skup posjet restoranu, prikupili su cijene ukupno 47 restorana i odredili sljedeće prosječne cijene:
- Ćevapčići: 13,23 eura (najjeftinija cijena: 6,80 eura, najskuplja cijena: 20 eura)
- Riba (kg): 72,81 eura (između 39,50 i 95 eura)
- Cola (0,25 l): 3,76 eura (između 1,30 – 6,80 eura)
- Pivo (0,5 l): 4,93 eura (između 3,00 i 9,40 eura)
- Cappuccino: 2,79 eura (između 1,30 i 5,80 eura)
Pišu da se cijene uvelike razlikuje te da vrijedi opće pravilo da su cijene više na mjestima koja su "turističkija", a u "drugorazrednim" mjestima poput Šibenika ili Trogira može se uštedjeti dosta novca. Naglašavaju da je Coca-Cola gotovo uvijek vrlo skupa, dok je cappuccino razuman. Isto tako, prosječne cijene ćevapa i ribe smatraju vrlo visokima.
Prema njihovim izračunima, večera za dvije osobe izaći će vas od 40 do 60 eura. Baš kao i kod smještaja, Dubrovnik je vodeći kada su u pitanju visoke cijene.
Cijene namirnica
Analizirali su i cijene sljedećih namirnica iz supermarketa: kilogram rajčice, litru mlijeka, 10 jaja, 250 grama maslac, 0,5 litara piva (Karlovačko) i 200 mililitara kreme za sunčanja. Nakon usporedbe cijena iz ukupno 55 supermarketa, dobili su ove rezultate:
- Rajčice (kg): 2,26 eura (najjeftinija cijena: 1,29 eura, najskuplja cijena: 3,89 eura)
- Mlijeko (1 l): 1,33 eura (između 0,95 – 2,62 eura)
- Jaja (10 komada): 2,36 eura (između 1,79 i 3,49 eura)
- Maslac (250 g): 2,72 eura (između 1,99 i 4,09 eura)
- Pivo (staklena boca od 0,5 l): 1,24 eura (između 1,19 i 1,79 eura)
- Krema za sunčanje (200 ml): 10,04 eura (između 4,79 i 19,49 eura)
Napravili su i inspekciju cijena kuglice sladoleda. Na 29 analiziranih kuglica, prosječna cijena bila je 2,44 eura. To smatraju normalnim, pogotovo kad u obzir uzmu znatno više cijene u Španjolskoj, Grčkoj i i Taliji.
Ipak, upozoravaju da u pojedinim slastičarnama postoje zamke poput skupljih "premium" okusa ili dodatnog plaćanja za kornet. Najjeftiniji sladoled jeli su u Šibeniku (1,90 eura) dok se kuglica u Dubrovniku penje i do visokih četiri eura.
'Povećane cijene upale u oči'
Autori navode da su troškove bilježili do posljednjeg centa te da su u prosjeku ukupno plaćali 67,14 eura po osobi dnevno. "Uvijek smo odsjedali u apartmanima za odmor blizu centra grada, jeli vani jednom ili dvaput dnevno, a ostalo pripremali sami. Također smo išli na mnoge izlete i plaćali brojne ulaznice za atrakcije. Na temelju našeg iskustva, procjenjujemo da je realan dnevni proračun za odmor u Hrvatskoj između 70 i 100 eura po osobi. (Očekujemo nešto veći dnevni proračun od našeg jer smo dijelom putovali izvan sezone.)", piše u objavi.
"Već dugi niz godina redovito putujemo u Hrvatsku. Ove godine su nam posebno upale u oči povećane cijene (međutim, zadnji put smo u Hrvatskoj bili 2023. i ne znamo kakva je bila razina cijena 2024.). Ipak, mislimo da je Hrvatska izvrsna zemlja za odmor. Kvaliteta turističkih usluga je, po našem (subjektivnom) mišljenju, viša nego, na primjer, u Španjolskoj", zaključuju u objavi na blogu.
POGLEDAJTE VIDEO: Stranci šokirani cijenama u Hrvatskoj, a čak ni našem ministru jedna stvar nije jasna


















