
Otkrivene sve greške američke Tajne službe tijekom atentata na Trumpa: 'Nije samo tragedija već skandal'

Iako je dio nalaza ranije objavljen, paralelna izvješća nude konačne opise svega što se dogodilo i zašto savezni agenti nisu uspjeli zaustaviti napadača kobnog dana
Američka Tajna služba bila je nepripremljena kada je naoružani napadač pucao na predsjednika Donalda Trumpa na njegovom skupu u Butleru Pennsylvaniji prošloga srpnja, otkrila su izvješća koje su objavili istražitelji Senata.
Senatori Chuck Grassley i Rand Paul osudili su "neoprostiv nemar" agencije prije, tijekom i nakon Trumpova atentata te "niz propusta koji su se mogli spriječiti".
"Ono što se dogodilo u Butleru u Pennsylvaniji nije bila samo tragedija - bio je to skandal. Tajna služba Sjedinjenih Država nije djelovala na temelju vjerodostojnih obavještajnih podataka, nije koordinirala s lokalnim organima za provođenje zakona i nije spriječila napad koji je zamalo odnio život tadašnjeg bivšeg predsjednika“, smatra Paul.
Trump je ranjen 13. srpnja prošle godine kada mu je metak okrznuo uho na skupu, samo nekoliko dana prije konvencije Republikanske stranke na kojoj je potvrđen kao predsjednički kandidat. Na njega je pucao 20-godišnji Thomas Matthew Crooks s krova obližnje zgrade. Neuspjeh Tajne službe da osigura krov s kojeg je napadač pucao potaknuo je niz kritika i pitanja o radu Tajne službe.
Iako je dio nalaza ranije objavljen, paralelna izvješća nude konačne opise svega što se dogodilo i zašto savezni agenti nisu uspjeli zaustaviti napadača.
Odbijena sigurnosna sredstva
Senatori tvrde da je Tajna služba odbila više zahtjeva Trumpovog sigurnosnog tima za dodatne sigurnosne resurse. NY post prenosi da je agencija odbila zahtjev za osiguranjem sustava protiv dronova na skupu u Butleru jer su "resursi već bili dodijeljeni za Republikansku i Demokratsku nacionalnu konvenciju".
Osim toga, agencija nije osigurala vezu s timom za protunapad i koordinaciju između svojih agenata i lokalnih SWAT timova na terenu prije spornog skupa, posvjedočio je jedan od agenata.
Istražitelji su otkrili kako je napadač dizao dron oko mjesta kupa kako bi istražio lokaciju s koje će napasti, prije nego što se popeo na krov.
Čak je i osiguravanje dodatnih snajperista bio problem. Tek nakon što se u cijelu priču uključio Ured za zaštitne operacije Tajne službe, odobreni su protusnajperski timovi. Njihovi su članovi na kraju eliminirali napadača.
Prijetnja Trumpovoj sigurnosti držana u tajnosti
Deset dana prije skupa, dužnosnici Tajne službe saznali su za povjerljive obavještajne podatke povezane s prijetnju Trumpovom životu. Međutim, zbog "izolirane prakse agencija za dijeljenje osjetljivih informacija", malo tko uključen u osiguranje oko Trumpa je znao za to.
Više izvješća sugeriralo je da su prijetnje stigle iz Irana. Islamska Republika zavjetovala se da će se osvetiti Trumpu zbog atentata na njihovog glavnog generala Qasema Soleimanija tijekom Trumpovog prvog mandata.
Tajna služba je u "više prilika mogla podijeliti ove informacije“ prije skupa, "ali to nije učinila“, tvrdi izvješće.
Tehnički kvarovi
Tajna služba suočila se s nizom tehničkih poteškoća u Butleru koji su ometali komunikaciju među agentima i nadzor prostora. Tehnologija protiv dronova nije radila ispravno prije skupa, a "satima" ju je popravljao agent koji nije bio obučen za to.
Za to je vrijeme napadač neometano preletio dronom iznad mjesta atentata.
Lokalni organi reda i agenti Tajne službe tog je dana ometao neravnomjerni signal mobitela, pa nisu mogli dijeliti informacije u stvarnom vremenu.
Prekidi u komunikaciji
Uz to, Tajna služba nije imala formalnu politiku za učinkovito komuniciranje promjena sigurnosnih planova u Butleru.
Prije skupa, član Trumpove kampanje zamolio je tim Tajne službe da "ne koristi veliku poljoprivrednu opremu" kako bi blokirali pogled između pozornice i krova zgrade, udaljene oko 130 metara, kako bi se izbjeglo ometanje fotografa kampanje.
Napredni tim, koji nije znao za aktivnu prijetnju protiv Trumpa, odlučio je umjesto toga upotrijebiti "jumbotron i veliku zastavu" kako bi pokušao zaštititi predsjednika. Međutim, te su metode ipak omogućile Crooksu da puca u Trumpa i rani ga u uho.
Na brifingu s Odborom za domovinsku sigurnost i vladine poslove Senata, dužnosnici Tajne službe priznali su da Trumpov jedinstveni status bivšeg predsjednika i kandidata za dužnost nije bio adekvatno uzet u obzir tijekom kampanje 2024. godine. U izvješću stoji da je to "dovelo do zbrke i pretpostavki" i kod osoblja Tajne službe i kod lokalnih policijskih snaga.
Iako je označen kao sumnjiv na ulasku na skup, najmanje 25 minuta prije pucnjave jer je nosio daljinomjer koji se koristi za određivanje udaljenosti u sportovima kao što su lov ili golf, ipak mu je bilo dopušteno ući na skup.
Ta informacija o napadaču, koju je Tajnoj službi dostavila policija Pennsylvanije, nije proslijeđena Trumpovom timu koji ga je mogao spriječiti da izađe na pozornicu.
POGLEDAJTE VIDEO: Trump Ukrajini šalje oružje - Europa časti. Rutte: 'To je potpuno logično'



403 Forbidden
403 Forbidden
403 Forbidden


