
Sjećate se kad je Thompson nosio traper i pjevao samo o ljubavi? 30 godina figure koja dijeli
Grkinja, Lažljivica, Bludnica, Smišnica. Marko Perković nekoć je pjevao o ženama, koje su ga varale, ranile, za srce ugrizle. S vremenom su mu postale draže teme domovina, Bleiburg i kralj Tomislav
Prvi put smo Marka Perkovića Thompsona vidjeli s 25 godina, usred rata, kao vojnika u uniformi s američkom strojnicom na ramenu po kojoj će dobiti nadimak. Danas s punih 58 spreman je za najveći koncert u životu, ali i povijesti države. I kako tumače kritičari, isti nacionalističko-domoljubni narativ spreman je za sve generacije.
"Spektakl i mitomanija. Jednostavno tinejdžeri uživaju u tom mitu, dočim ovim starijima trebaju heroji, jer su navikli da Hrvatska ima heroje, pa evo sad ima i glazbenog heroja, zapravo ga ima već dulje vrijeme", kaže glazbeni kritičar Bojan Mušćet.
Kako se mijenjao?
Da je nosio traper i dugu, kovrčavu kosu i, kao u onom ranom hitu, pjevao samo o ljubavi, teško bismo danas uopće pričali o njemu. Za "Lažljivicu", "Bludnicu", "Grkinju" i slične pjesme s početka karijere u novom mileniju nije bilo mjesta. "Kroz samu glazbu se puno mijenjao produkcijski, jer je kvaliteta produkcije rasla. Nije ostao na onim sedam-osminskim makedonskim "Čavoglavama", nego je otišao u sfere pompoznog, metal, sympho, hair metal rocka koji je produciran odlično", govori Anđelo Jurkas, autor dokumentarnog filma "MPT: Cijena domoljublja".
Film bi premijeru trebao doživjeti nekoliko tjedana nakon Hipodroma, a Jurkas kaže da se u njemu ne fokusira na izvođača, nego na publiku, društvo i sustav koji su ga, kako kaže, učinili nedodirljivim. "Marko Perković Thompson je bio prvenstveno ratnik pjevač, nakon toga je postao ljubavnik pjevač, pa je probao biti svašta nešto pjevač, a danas je. čini mi se, političar pjevač i više lik koji pokreće neke društvene mase", smatra Jurkas.
Zato ne čudi da je u nešto više od 30 godina karijere stalno figura koja dijeli - za jedne branitelj i domoljubni pjevač, za druge promotor ustaštva. "To je pjesma koja poziva da budeš za dom spreman, i mislim da je to jedan plemenit poziv, ne može biti plemenitiji", govorio je Thompson još 2004. o ustaškom pozdravu na početku "Bojne Čavoglave".
Kontroverze
Za dom spremni, žal zbog '45., ustaška obilježja u publici dovele su i do zabrana njegovih koncerta u nizu zemalja, od Nizozemske, Švicarske, Njemačke, Austrije, Slovenije i BiH.
Kontroverzno? Da. "Kontroverzno ne znači negativno, meni više smeta što moje pjesme stavljaju u negativni kontekst, gdje se pokušava iskompromitirati neke moje pjesme. A kontroverza ne znači negativno", rekao je Thompson 2017.
"Lijepa li si" je tako postala neslužbena hrvatska himna čiji kontroverzni stih pjeva i cijeli državni vrh. Nakon najvećeg uspjeha hrvatskog sporta nogometaši su 2018. na Trgu htjeli samo Thompsona, a onda i rukometaši početkom godine, što mu je status dodatno činilo nedodirljivim.
I tako, nakon što je u Domu sportova 2002. nastupao pred devet tisuća, sada na Hipodrom dolazi pola milijuna ljudi. Ako hoćete globalnu usporedbu, pandan Thompsonu može biti i Taylor Swift.
"Bitnije je voljeti Thompsona, nego ga slušati, ili mrziti Thompsona nego ga slušati. Drugim riječima, ima tu karizmu po kojoj skuplja fanove, ili odbija neistomišljenike, nešto slično danas ima i Taylor Swift kao definitivno jedna pop ikona", zaključuje Bojan Mušćet.
A subota na Hipodromu Thompsonov će nedodirljivi status samo dodatno učvrstiti.





















