
Najezda roda donijela veliki novac, pogledajte kako se živi u Jakuševcu
U 'Prirodi Grada Zagreba' prebrojali su 113 mladunaca u gnijezdima, no terenski rad otkriva da je odraslih ptica i više
Ove godine rekordan broj roda savio je gnijezdo na krovovima kuća u Zagrebu, za što država i dobro plaća. „Ovog proljeća su na naš krov došle dvije rode, svile su gnijezdo, donijele su dva mladunca, isto tako nama su donijele prekrasnu nećakinju Klaru koja ima tri mjeseca,“ priča Martina Bedeković, potvrđujući da legenda o rodama i bebama u njihovu domu još živi.
Biološki tim Javne ustanove Priroda Grada Zagreba prebrojio je 113 mladunaca u gnijezdima, no terenski rad otkriva da je odraslih ptica i više. „Vjerojatno je roda još i više jer ne uspije svi parovi izgraditi gnijezdo u svojoj prvoj godini kad to pokušavaju. Vjerujemo da je više od 100 odraslih roda ovdje,“ kaže biologinja Lana Jelić.
„A ljudi ih neki vole…“ dodaje, signalizirajući da nije svatko oduševljen novim susjedima. Mještani su podijeljeni. Skeptike predvodi Danijel, stanovnik Jakuševca: „Shvaćam ljude ako im naprave na objektima pa nerede – bude granja i izmeta, to shvaćam tu priču, ali u naravi – nisu problem.“ No na dječjem nogometnom terenu NK Sava Jakuševec situacija izgleda drukčije.
„Nered i puno smeća donose. Sve što ne valja one uzmu i donesu. Vidimo na našem terenu, s obzirom da on trenira nogomet, i onda je tamo sve puno smeća što su rode donijele,“ žali se Nikolina Vanić Piljić, pokazujući zatrpani korner‑zastavice.
Novac je mjera pomirbe
Gnijezdo teško do 250 kilograma zna oštetiti crijep i dimnjak. Zato se u 13 hrvatskih županija već desetljeće provodi državna naknada. „Svi vlasnici gospodarskih ili stambenih objekata na kojima se nalaze gnijezda bijelih roda imaju pravo na naknadu od 93 eura. Fond sufinancira 50 % te naknade. Za ovu godinu je osigurano 15 i pol tisuća eura. Do sad je prijavljeno 330 objekata na kojima se nalaze gnijezda bijelih roda,“ podsjeća Mirko Budiša, zamjenik direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Martina Bedeković već planira prijavu: „Time bi nam omogućili da možemo barem održavati svoje okućnice s obzirom na štetu koje nam one prouzroče.“
Unatoč neredu, Jelić naglašava da su rode „besplatna dežurna ekološka služba“: „One su benefit ovdje jer povećavaju biološku raznolikost grada, love sve sitne životinje – zmije, miševe i štakore – tako da i to može pomoći građanima u blizini gnijezda gdje se nalaze.“
Za mjesec dana mlade će rode poletjeti prema zimovalištima u Africi. To je i jedino razdoblje kada vlasnici mogu sigurno skinuti ili učvrstiti gnijezda te sanirati krovišta – trošak koji, barem djelomično, pokriva spomenuta naknada.





















