
Hrvati dobili milijarde eura potpore a proizvodnja pala: 'Ovako samo upumpati novac...'
Rezultat ne dolazi sam od sebe, kaže dekan Agronomskog fakulteta Aleksandar Mešić
Novi apel poljoprivrednika koji upozoravaju kako milijarde eura potpora nisu donijele rast proizvodnje. Dapače, ističu kako je znatno pao broj proizvođača i obrađenih površina. Prema podacima Eurostata, lani je proizvodnja bila čak niža nego 2013. godine i prije ulaska u Europsku Uniju.
Dekan Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Aleksandar Mešić kaže za RTL Danas da novca u poljoprivredi nikad dosta i napominje: "Ono na čemu moramo poraditi je da se taj novac učinkovitije ulaže, da s uloženim novcem povećamo produktivnost u poljoprivredi te da u konačnici dosegnemo neke ciljeve koje bismo svi trebali očekivati. To su visoka produktivnost, ali i velika samodostatnost koju, za sada, nemamo".
Kako riješiti problem?
Samodostatni smo u nekim manjim proizvodnjama. Sirovinu izvozimo, a onda istu tu prerađenu sirovinu - uvozimo. Mešić objašnjava kako riješiti taj problem: "Samodostatni smo u baznim sirovinama, imamo visoku produktivnost u onim proizvodima koji su niske vrijednosti. Ulaganjem u znanje i pametnijim poticanjem poljoprivrede možemo stimulirati porast proizvodnje u voćarstvu, povrćarstvo, a trebali bismo itekako unaprijediti i proizvodnju mesa, mlijeka i mliječnih proizvoda".
Mešić napominje da ne mogu donijeti konkretne zaključke jer se problemi, kaže, gomilaju već desetljećima. Ovo je tek prvi od tri koraka, dodaje Mešić, u kojem tek procjenjuju gdje danas stoji hrvatska poljoprivreda, a nakon toga mogu razgovarati gdje žele vidjeti hrvatsku poljoprivredu i, na kraju, kako do toga doći.
"Trebamo jako puno znanja i struke. Agronomski fakultet otvoren je i spreman na suradnju. Želimo biti mjesto za dijalog različitih sudionika, a sigurno i da imamo dovoljno stručnih znanja da možemo pomoći Ministarstvu poljoprivrede i drugim vrijednim sudionicima koji trebaju donositi odluke", kaže Mešić.
Ministarstvo poljoprivrede najavljuje nova sredstva koja će se ulagati u preradu. Mešić smatra da treba sjesti i promisliti o situaciji u poljoprivredi. "Ovako samo upumpati novac i očekivati da će rezultat doći sam od sebe - vrlo teško", zaključuje Mešić.


















