
Cijene stanova rastu, a najam stana pojede i više od pola plaće: Agenti primijetili novi trend
Agenti za nekretnine tvrde da se za najam u Hrvatskoj izdvaja i više od 50 posto mjesečnih prihoda
Cijene nekretnina i dalje rastu, najam je sve skuplji, a mladi teško mogu doći do vlastitog krova nad glavom. Država mjesecima obećava pomoć građanima. Istražili smo zašto sve toliko dugo traje.
O vlastitim kvadratima Filip Pavković iz Požege sanja godinama. No, zbog cijena stanova, posljednje četiri, za njega je najam - jedina opcija.
"Stan ima 50 kvadrata s balkonom. Stanarina je 600 eura s režijama 750 pretežito svaki mjesec. Malo je puno s obzirom na to da studiram i radim", rekao je Filip.
No, i s prosječnom plaćom teško se živi, pa vlastiti dom postaje pravi luksuz. Agenti kažu da se za najam u Hrvatskoj izdvaja i više od 50 posto mjesečnih prihoda.
"Prosječna neto plaća u lipnju za grad Zagreb iznosila je 1509 eura, najam ovog stana u širem centru Zagreba od 25 kvadrata iznosi 500 eura - što znači da najmoprimac za stanovanje ovdje mora izdvojiti - 33 posto svojih prihoda", rekla je direktorica agencije za nekretnine Martina Naletilić.
Država želi izgraditi devet tisuća stanova
Država želi da se najam plaća i manje. Zato je plan izgraditi devet tisuća stanova, 800 ih već ima građevinsku dozvolu. Ideja je i da se potaknu vlasnici, koji dvije godine nisu iznajmljivali, da svoje kvadrate na upravljanje daju APN-u - kako bi u njih ušle mlade obitelji. Na 264 potpomognuta područja, cijena kvadrata bila bi tek 36 centa.
"Cijena bi ovisila o primanjima budućeg najmoprimca tako da troškovi najamnine i režija ne prelazi - 30 posto njegovih mjesečnih primanja", rekao je ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić.
Najam 20 do 30 puta manji od trenutačnih tržišnih cijena, spasio bi 23-godišnjeg Filipa.
"Pretpostavljam da bih manje radio i više bi se mogao posvetiti fakultetu, novce bi ostavio sa strane, kupio si nešto što mi treba auto, ljetovanje, putovanje. Svakako bi pomoglo da se spusti najamnina. Spasilo bi me", poručio je Filip.
Više stanova za najam
No, agenti primjećuju da je posljednjih mjeseci 20 posto više stanova za najam. Razlog je uvođenje poreza na promet nekretnina te stroži uvjeti za kratkoročni najam. Može li onda priuštivo stanovanje poremetiti tržište?
"Treba proći razdoblje dok se stanovi izgrade, dok dođu na tržište da bi utjecali na izravno. Mislim da je to nešto o čemu možemo pričati u budućnosti. Potencijalno kroz godinu, dvije, tri", rekla je Martina Naletilić.
Ministar tvrdi da bi se rezultati mogli vidjeti i ranije.
"Ja sam uvjeren da ćemo mi kroz listopada taj program donijeti na sjednici Vlade i nakon toga ćemo objaviti javne pozive - s jedne strane vlasnicima koji imaju prazne stanove da ih prepuste na upravljanje agencije, a drugi javni poziv će biti upućen svim sugrađanima da se prijave kako bi im država omogućila - priuštivu najamninu", poručio je ministar Bačić.
Pa da se zaustavi začarani krug visokih cijena, skupih kvadrata i najamnina, koji pojedu plaću. I da put do vlastita krova nad glavom - bude lakši.







![[KVIZ] Koliko znaš o hrvatskim tenisačkim uspjesima?](http://cdn2.net.hr/media/2025/06/30/1312443/H-81eb283f-8c31-4e20-9e2c-eec5d3d86ab6-550.webp?1751272581)













