Vrijeme je da skinemo ružičaste naočale /

Ljepota ovog snijega bi vas mogla prevariti: Iza primamljive ružičaste boje skriva se velika opasnost

Hoće li ova pojava ubrzati globalno zatopljenje?

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

Prašnjavi ružičasti sloj snijega pojavio se na ledenjaku Presena u talijanskim Alpama. Iako na prvi pogled prizor djeluje spektakularno, mnogo je opasniji nego što se čini.

Promjene s dolaskom toplijeg vremena

Snijeg je obojila skupina algi, a ova neobična pojava mogla bi ubrzati otapanje snijega i ledenjaka u toj osjetljivoj planinskoj regiji.

Ružičasti snijeg fenomen je koji se obično javlja u proljeće, a zahtijeva odgovarajuću količinu svjetlosti, topline i vode kako bi se razvio.

Obično su alge neaktivne kada se nalaze ispod snijega ili u unutrašnjosti leda, ali jednom kada krene sezona otapanja, ovaj izgledom poprilično jednostavan krajolik poprimi zanimljivu boju.

Nestat će polovina ledenjaka

Biagio Di Mauro, znanstvenik s Instituta polarnih znanosti pri talijanskom Nacionalnom istraživačkom odboru, rekao je za portal Gizmodo da je cvjetanje algi u Preseni primjer Chlamydomonasa nivalisa, tipa alge koji se može pronaći u Alpama, ali i u polarnim regijama poput Grenlanda i Antarktike.

Ova pojava najčešće je poznata pod nazivom "snijeg lubenice", a mogla bi imati utjecaj na otapanje snijega. Razlog leži u činjenici da što je snijeg bjeliji, to je učinkovitije odbija sunčeve zrake natrag u svemir, što ga održava hladnim. 

Globalno zatopljenje je već dovoljno naštetilo polarnim i planinskim regijama i bez utjecaja algi. Studija koja je objavljena prošle godine, pokazuje da bi polovina ledenjaka u Alpama mogla nestati u ovom stoljeću kako bude rasla temperatura.

Nije prvi put

Iako postoje određena istraživanja koja povezuju otapanje snijega i cvjetanje algi, potrebno je još podataka o stvarnom utjecaju ovog fenomena na snijeg i led baš kao i za teoriju da bi cvjetanje algi moglo biti češće s globalnim porastom temperatura.

"Manje krutih padalina tijekom zime i više temperature zraka tijekom proljeća i ljeta mogle bi utjecati na formiranje algi u snijegu i u ledenjacima", kazao je DiMauro te je napomenuo da se o ovoj pojavi relativno malo toga zna.

Pojava "snijega lubenice" u Preseni nije jedina ove godine. Prije nekoliko tjedana ružičasti snijeg osvanuo je i na Aljaski.

U ožujku su ukrajinski istraživači na otoku Galindez na sjeveru Antarktike svjedočili sličnoj pojavi, iako je u ovom slučaju boja snijega više podsjećala na crvenu. Isto istraživanje zabilježilo je i pojavu neobičnih zelenih alga na drugom dijelu kontinenta.

Znanstvenici traže objašnjena

Alge nisu jedini problem za pokrov snijega i leda. Prošle je godine sloj ledenjaka na Novom Zelandu poružičastio zbog pepela uzrokovanog šumskim požarima u susjednoj Australiji. Pepeo ima sličan učinak kao i alge, apsorbira više topline i uzrokuje otapanje leda i snijega.

Znanstvenici smatraju da bi ovaj mehanizam trebao biti uvršten u klimatske modele kako bi mogli imati jasnu sliku o tome kako ove ružičaste i crvene alge mogu ubrzati globalno zatopljenje u budućnosti.

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Pročitaj i ovo
najčitanije
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Regionalni portali
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Izdvojeno
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx