LOVA DO KROVA /

Evo koliko je Chelsea zaradio osvajanjem Svjetskog prvenstva klubova

Ova financijska injekcija ima ogroman značaj za klubove, posebice u eri strogih pravila financijskog fair-playa

VOYO logo
VOYO logo

Chelsea je pobjedom od 3-0 nad Paris Saint-Germainom u New Jerseyju u nedjelju podigao trofej prvog izdanja redizajniranog Svjetskog klupskog prvenstva, no sportski uspjeh samo je jedna strana priče. Pravi pobjednik je i klupska blagajna, koja je zahvaljujući ovom trijumfu postala bogatija za vrtoglav iznos veći od 100 milijuna eura. Ovaj turnir, sa svojim astronomskim nagradnim fondom, redefinirao je financijske okvire klupskog nogometa i potvrdio da se globalna dominacija mjeri ne samo u trofejima, već i u desecima milijuna eura.

Revolucija FIFA-e

Kako bi Svjetsko klupsko prvenstvo postalo globalni spektakl i istinski prioritet za najveće klubove, FIFA je u potpunosti promijenila njegov format i financijsku strukturu. Umjesto dosadašnjeg natjecanja s nekoliko kontinentalnih prvaka, novi turnir okupio je 32 kluba sa svih kontinenata, a ukupan nagradni fond dosegnuo je nevjerojatnih milijardu dolara (približno 930 milijuna eura).

Ukupna zarada Chelseaja sastoji se od dva dijela: fiksnih bonusa za ostvarene rezultate i procijenjene naknade za sudjelovanje. Kada se sve zbroji, dolazi se do iznosa koji premašuje 100 milijuna eura.

Taj se iznos dijeli na dva ključna segmenta:

Naknade za sudjelovanje: Čak 525 milijuna dolara (oko 488 milijuna eura) raspodijeljeno je svim klubovima sudionicima.

Bonusi za uspjeh: Preostalih 475 milijuna dolara (oko 442 milijuna eura) bilo je rezervirano za nagrade temeljene na rezultatima.

Pritom nisu svi startali s iste pozicije. Europski klubovi, zahvaljujući svom sportskom i komercijalnom rejtingu, dobili su značajno veće startne naknade, koje su se kretale u rasponu od 12 do čak 38 milijuna dolara. S druge strane, južnoamerički klubovi dobili su fiksni iznos od oko 15 milijuna dolara, dok su predstavnici ostalih konfederacija dobili manje iznose.

Put do bogatstva

U finalu odigranom pred više od 80.000 gledatelja na stadionu MetLife, uključujući i američkog predsjednika Donalda Trumpa, Chelsea je demonstrirao silu. Junak večeri bio je engleski ofenzivni veznjak Cole Palmer, koji je odigrao utakmicu za pamćenje. Palmer je postigao dva pogotka i asistirao Joãu Pedru za konačnih 3-0, čime je u potpunosti deklasirao pariške suparnike.

Plavci su poveli u 22. minuti nakon što je Palmer iskoristio pogrešku obrane PSG-a. Drugi pogodak, pravo malo remek-djelo, postigao je nakon pauze za osvježenje, da bi potom sjajnom asistencijom pronašao Joãa Pedra koji je prelijepim lobom matirao vratara Gianluigija Donnarummu i postavio konačan rezultat. Bio je to vrhunac kampanje koja je klubu donijela ne samo drugi naslov svjetskog prvaka u povijesti (nakon onog iz 2022. u starom formatu), već i financijsku injekciju koja će oblikovati njegovu budućnost.

Koliko je točno Chelsea zaradio?

Ukupna zarada Chelseaja sastoji se od dva dijela: fiksnih bonusa za ostvarene rezultate i procijenjene naknade za sudjelovanje. Kada se sve zbroji, dolazi se do iznosa koji premašuje 100 milijuna eura.

Zarada po sportskom uspjehu

Svaki korak na turniru donosio je novi prihod. S identičnim učinkom u grupnoj fazi (dvije pobjede i jedan poraz) kao i PSG, Chelsea je do finala gradio svoje bogatstvo na sljedeći način:

Grupna faza (2 pobjede): 4 milijuna dolara (cca. 3,7 milijuna eura)

Plasman u osminu finala: 7,5 milijuna dolara (cca. 7 milijuna eura)

Plasman u četvrtfinale: 13,125 milijuna dolara (cca. 12,2 milijuna eura)

Plasman u polufinale: 21 milijun dolara (cca. 19,5 milijuna eura)

Bonus za pobjedu u finalu: 40 milijuna dolara (cca. 37,2 milijuna eura)

Samo od sportskih rezultata, Chelsea je osigurao impresivnih 85,625 milijuna dolara, što je ekvivalentno iznosu od približno 79,6 milijuna eura. Poraženi finalist, PSG, za nastup u finalu dobio je bonus od 30 milijuna dolara, pa je njihova ukupna zarada od bonusa iznosila oko 75,6 milijuna dolara.

Naknada za sudjelovanje

Na iznos od gotovo 80 milijuna eura zarađen na terenu, Chelsea je dodao i izdašnu naknadu za samo sudjelovanje. Iako FIFA nije objavila točne iznose za svaki klub, procjene se kreću u rasponu od 25 do 38 milijuna dolara za najjače europske klubove. S obzirom na Chelseajev visoki komercijalni i sportski rang, realno je očekivati da je njihov iznos bio bliži gornjoj granici tog raspona, odnosno oko 35 milijuna dolara (približno 32,5 milijuna eura).

Kada se zbroje bonusi za rezultate i naknada za sudjelovanje, dolazi se do ukupne zarade koja, prema različitim izvorima, iznosi između 105 i 110 milijuna eura. Paris Saint-Germain je također prošao izvanredno, s ukupnom zaradom koja se procjenjuje na nešto manje od 100 milijuna eura.

Ova financijska injekcija ima ogroman značaj za klubove, posebice u eri strogih pravila financijskog fair-playa. Prema pravilima UEFA-e, klubovi smiju potrošiti najviše 70% svojih prihoda na plaće igrača, transfere i agencijske provizije. To znači da je Chelsea samo od ovog turnira oslobodio dodatnih 70-ak milijuna eura za ulaganja u momčad.

Primjerice, cjelokupni iznos od 84 milijuna funti (oko 99 milijuna eura) koji je Chelsea zaradio na turniru pokriva značajan dio ljetnih pojačanja poput Joãa Pedra. Drugi klubovi također su profitirali – Borussiji Dortmund je plasman u četvrtfinale pokrio više od 65% troškova ljetnog prijelaznog roka, uključujući i transfer Jobea Bellinghama iz Sunderlanda.

Zarada među najvećima ikad

Ipak, dok računovođe u klubovima zadovoljno trljaju ruke, sve su glasniji i kritičari. Stručnjaci za sportske financije, poput Kierana Maguire-a, upozoravaju na opasnost od daljnjeg produbljivanja jaza između najbogatijih i ostatka svijeta. Također, zgusnuti raspored i dodatno natjecanje predstavljaju ogroman pritisak na igrače i trenere.

"Približavamo se kriznoj točki što se tiče dobrobiti igrača", upozorio je Maguire, nagovještavajući potencijalni sukob između igrača i vlasnika klubova.

Ova zarada je među najvećima u povijesti klupskog nogometa i može se usporediti s nagradama za osvajače Lige prvaka. Ova financijska injekcija značajno je pomogla klubu da pokrije dio velikih troškova za transfere i olakša poštivanje financijskih pravila Premier lige i UEFA.

POGLEDAJTE VIDEO: Gianni Infantino objavio ogroman uspjeh Svjetskog klupskog prvenstva, ali i minuse

VOYO logo
Pročitaj i ovo
VOYO logo
VOYO logo
Regionalni portali