SVAŠTA SE PRIČA O NJEMU /

Kontroverzni Srbin dao otkaz slavnom Hrvatu zbog Thompsona: 'Bio sam zapovjednik u Vukovaru'

Tko stoji iza otkaza Filipu Iviću u RK Vojvodina jer je otišao na Thompsona?

VOYO logo
VOYO logo

Skandal je pogodio regiju. Rukometni klub Vojvodina iz Novog Sada odlučio je raskinuti ugovor s bivšim hrvatskim reprezentativnim rukometnim vratarom Filipom Ivićem samo tri tjedna nakon što je pristupio klubu. Povod za ovu odluku bilo je Ivićevo sudjelovanje na veličanstvenom koncertu Marka Perkovića Thompsona, što je i sam bez pardona i skrivanja objavio na Instagramu.

Ponosno na koncertu Thompsona

Ivić, inače veliki domoljub, ponosno se slikao u dresu pokojnog Nikole Pokrivača iz nogometne reprezentacije Hrvatske, ponosno pokazujući prema nebu. Filip i Nikola su bili veliki prijatelji, braća...

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Filip Ivic (@ivicfilip16)

 

"Ej, da mi je s tobom, kao prije dočekati zore. NP" stoji u opisu fotografije koja je odjeknula u Srbiji, kao općenito Filipov potez odlaska na koncert Thompsona na kojem je bilo više od 500 000 ljudi...

Klub je u svom opširnom priopćenju naveo kako ih je zaprepastila vijest o tome da je Ivić prisustvovao događaju koji su opisali kao "ustaški skup Thompsona". Smatraju da takva okupljanja nisu obični glazbeni koncerti, već mjesta na kojima se promiču ideje i simboli povezani sa zločinima. Iza ove odluke stoji Dušan Bajatović, predsjednik kluba. No, Bajatović je mnogo više od sportskog dužnosnika. On je jedan od najmoćnijih i najbogatijih ljudi u Srbiji, siva eminencija srpske energetike i politike, socijalist po stranačkom opredjeljenju, a oligarh po stilu života, čija biografija objedinjuje ratnu prošlost, sumnjivi doktorat i neraskidive veze s Moskvom. 

Bajatovićeva biografija ima i ratnu dimenziju. Krajem 2024. privukao je veliku pažnju javnosti kad je izjavio da je spreman prvi krenuti na Kosovo ako izbije rat, ističući da je tijekom devedesetih sudjelovao u okupaciji u Vukovaru i Bosne i Hercegovine. Bajatović je postao simbolom enormnog bogaćenja. U imovinskoj kartici naveo je da prima pet plaća, s ukupnim mjesečnim prihodom od oko 35 tisuća eura. Vlasnik je 107 nekretnina u Srbiji i inozemstvu, dva automobila, čamca, autoprikolice, kamiona te skupocjenog traktora. Postoje i sumnje u njegov doktorat na Fakultetu tehničkih znanosti u Novom Sadu. Navodno je sve ispite položio s prosječnom ocjenom 10.00, iako ga kolege studenti, kako se tvrdi, nisu viđali ni na predavanjima ni na ispitima.

Ovaj potez, koji je sport stavio u drugi plan, a u prvi gurnuo nacionalističku retoriku i politiku, savršeno se uklapa u lik i djelo Dušana Bajatovića, čovjeka koji je svoju karijeru izgradio na ispreplitanju politike, biznisa i kontroverzi.

Političar, oligarh i energetski mogul

Rođen 1967. godine u Ravnom Selu kod Vrbasa, Bajatović je od samih početaka vezan uz Socijalističku partiju Srbije (SPS), nasljednicu Komunističke partije Srbije, čiji je član postao još 1990. godine. Njegov uspon neraskidivo je vezan uz Ivicu Dačića, dugogodišnjeg lidera SPS-a, stranke koja je desetljećima bila ključni partner u gotovo svakoj vladajućoj koaliciji u Srbiji. Ta pozicija "jezičca na vagi" omogućila je SPS-u, a time i njegovim kadrovima poput Bajatovića, neproporcionalnu moć.

Kontroverzni Srbin dao otkaz slavnom Hrvatu zbog Thompsona: 'Bio sam zapovjednik u Vukovaru'
Foto: Profimedia

Kruna njegove karijere je pozicija generalnog direktora javnog poduzeća Srbijagas, na koju je imenovan 2008. godine i na kojoj se nalazi i danas. S te funkcije postao je ključni igrač u energetskom sektoru Srbije, a posebno u odnosima s Rusijom. Već 2009. godine potpisao je s Gazpromom sporazum o suradnji na projektu Južni tok, a kasnije je dogovorio i otvaranje podzemnog skladišta plina Banatski Dvor. Njegova uloga u energetici učinila ga je nezamjenjivim i otpornim na sve političke promjene. Čak ga je i Aleksandar Vučić 2014. godine pokušao smijeniti zbog enormne plaće, ali Bajatović je ostao na čelu Srbijagasa, potvrđujući svoju status nedodirljivog.

'Nije sramota imati'. Socijalist s imovinom od 107 nekretnina

Iako je član stranke koja se nominalno zalaže za socijalnu pravdu, Bajatović je postao simbolom enormnog bogaćenja. Poznat kao "najplaćeniji dužnosnik u Srbiji", prema podacima iz 2021. godine, njegova mjesečna primanja iz desetak različitih funkcija u nadzornim odborima i upravama iznosila su oko 35.000 €. Svoju financijsku situaciju najbolje je opisao vlastitim izjavama koje su postale antologijske: "Jesam socijalist, ali ne želim biti socijalni slučaj" i "Nije sramota imati, sramota je krasti".

U imovinskoj kartici naveo je da prima pet plaća, s ukupnim mjesečnim prihodom od oko 35 tisuća eura. Vlasnik je 107 nekretnina u Srbiji i inozemstvu, dva automobila, čamca, autoprikolice, kamiona te skupocjenog traktora.

Kontroverzni ratni put i sumnjivi doktorat

Bajatovićeva biografija ima i ratnu dimenziju. Krajem 2024. privukao je veliku pažnju javnosti kad je izjavio da je spreman prvi krenuti na Kosovo ako izbije rat, ističući da je tijekom devedesetih sudjelovao u okupaciji u Vukovaru i Bosne i Hercegovine.

 

 

"Ja ću se prvi prijaviti. Bio sam vojni komandant, bio sam i u Vukovaru, bio sam i u Bosni, bio sam i na Kosovu i baš me briga, pričat ću o tome. Zvala me moja država", izjavio je jednom prilikom, dodavši:

"Imali smo mi zamjerke i na Miloševićevu politiku, ali smo dobili Republiku Srpsku." Detalji o njegovom ratnom putu ostali su nepoznati, no svjedoci vremena, kako navode mediji, povezuju rast njegovog bogatstva upravo s tim razdobljem.

Kontroverza na kontroverzu

Kontroverze ga prate i na akademskom polju. Iako se predstavlja kao inženjer elektrotehnike i diplomirani ekonomist. Srpski N1 izvještavao je svojedobno o sumnjama u njegov doktorat na Fakultetu tehničkih znanosti u Novom Sadu. Navodno je sve ispite položio s prosječnom ocjenom 10.00, iako ga kolege studenti, kako se tvrdi, nisu viđali ni na predavanjima ni na ispitima.

"Na fakultetu je bio nevidljiv, ali ima reference genija", stoji u naslovu teksta iz 2021. godine. 

Za svoje zasluge, Bajatović je dobio i priznanje Srpske pravoslavne crkve. Patrijarh Irinej uručio mu je 2011. godine Orden cara Konstantina "za nesebičnu ljubav i revnost prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi" i pomoć pri obnovi Pećke patrijaršije.

Odluka o otkazu Filipu Iviću stoga nije samo sportski ili administrativni potez. Ona je manifestacija cjelokupne Bajatovićeve karijere – populistički čin koji kombinira nacionalističku retoriku s demonstracijom moći s velikom dozom politike. Za čovjeka koji je preživio pad Miloševića, surađivao sa svim vlastima, izgradio energetsko-poslovno carstvo i hvalio se ratnim putem, otkaz jednom sportašu zbog odlaska na koncert predstavlja tek još jednu epizodu u kojoj potvrđuje svoj status. Koliku će odštetu RK Vojvodina morati isplatiti Iviću, ostaje za vidjeti. Jedno je sigurno – Dušan Bajatović zbog toga sigurno neće postati socijalni slučaj.

POGLEDAJTE VIDEO: Filipu Iviću raskinut ugovor jer je bio na Thompsonu: Pogledajte fotografiju koja Srbima nije dobro sjela

VOYO logo
Pročitaj i ovo
VOYO logo
VOYO logo
Regionalni portali