
'Kralj guštera' u raljama tame: Jimu Morrisonu svijet se divio, a slava i ovisnost su ga uništile

Na današnji dan 1971. preminuo je James Douglas Morrison, ikona rocka čiji je život trajao samo 27 godina, ali čiji utjecaj ne jenjava ni više od pola stoljeća kasnije
Na današnji dan, 3. srpnja 1971. godine, preminuo je James Douglas Morrison - čovjek koji će, iako je živio tek 27 godina, ostaviti jedan od najsnažnijih pečata u povijesti rocka. Danas, više od pola stoljeća nakon njegove smrti, mit o Jimu Morrisonu i dalje živi, moćan kao i stihovi koje je ostavio za sobom.
Djetinjstvo obilježeno nemirom
Morrison je rođen u obitelji američkog mornaričkog časnika, Georgea Stephena Morrisona, i majke Clare. Kao dijete oficira, odrastao je u strogom i često hladnom obiteljskom okruženju, seljakajući se između vojnih baza. Njegovo obrazovanje bilo je isprekidano, a odnosi s roditeljima, osobito s ocem, napeti. Kasnije će tvrditi da su mu roditelji mrtvi, iako su bili živi, što je bio dio njegova radikalnog prekida s vlastitim porijeklom.
U dobi od četiri godine svjedočio je prometnoj nesreći u pustinji Novog Meksika u kojoj su poginuli američki Indijanci. Taj događaj opisivao je kao formativan, tvrdeći da su duše poginulih “ušle u njega”. Bio je to prvi susret s mitologijom i smrću koji će ga pratiti do kraja života.
Od filozofije do glazbe
Nakon srednje škole, Morrison upisuje Florida State University, ali se ubrzo seli u Los Angeles i započinje studij filma na UCLA-u. U to vrijeme, osim filmom, intenzivno se bavio filozofijom, mitologijom i književnošću. Njegovi uzori bili su Nietzsche, William Blake, Arthur Rimbaud i Jack Kerouac. Počinje pisati vlastitu poeziju, koja je u sebi nosila tamu, senzualnost, filozofske opsesije i zazivanje podsvjesnog.
Nakon diplome, Morrison nekoliko mjeseci živi gotovo kao beskućnik na krovovima zgrada u Venice Beachu, pišući stihove i eksperimentirajući s drogama. Upravo tada nastaju tekstovi pjesama koje će ubrzo postati himne čitave generacije.
The Doors
Godine 1965. susreće kolegu s fakulteta, klavijaturista Raya Manzareka. Dvojac osniva bend koji će nazvati The Doors, prema knjizi Aldousa Huxleyja The Doors of Perception, koja se bavi iskustvima LSD-a. Pridružuju im se Robby Krieger i John Densmore, a bend ubrzo razvija osebujan zvuk - spoj bluesa, psihodelije i jazza.
Već prvi album iz 1967. donosi ogroman uspjeh, s pjesmama poput ''Break On Through“, ''The End“ i ''Light My Fire“. Cenzura, zabrane nastupa, uhićenja - sve je to postalo dio njegovog svakodnevnog života. Morrison nije pokušavao pobjeći od toga – dapače, čini se da je uživao u borbi protiv sistema.
Nadimak ''Kralj guštera” dolazi iz njegove vlastite poezije. U jednoj od svojih pjesama, Morrison piše: "I am the Lizard King, I can do anything."
Ova rečenica nalazi se u pjesmi ''Celebration of the Lizard”, koja je svojevrsni eksperimentalni poetsko-glazbeni komad koji je Morrison napisao za The Doors. Zamišljena je kao dugačka glazbena suita, a dio nje kasnije je objavljen u pjesmi Not to Touch the Earth na albumu Waiting for the Sun.
Intimna destrukcija
Privatni život Jima Morrisona bio je jednako intenzivan kao i njegov umjetnički rad. Najvažniji odnos u njegovom životu bio je onaj s Pamelom Courson. Njezin je lik prisutan i u njegovoj poeziji, ali i u paranoičnim trenucima sumnji, nasilja i otuđenosti. Morrison je patio od duboke egzistencijalne tjeskobe. Alkohol, LSD i heroin nisu bili samo sredstva za zabavu, već pokušaj bijega - od boli, od praznine, od same svijesti.
Iako su mu mnogi nudili pomoć, Morrison je tvrdoglavo odbijao ideju da je bolestan ili ovisan. Ispod imidža seks-simbola i božanstva kontrakulture, krio se izmučeni čovjek koji je tražio istinu u mraku.
Posljednji dani i smrt u Parizu
U ožujku 1971., iscrpljen od slave i medijskog pritiska, Morrison seli u Pariz. Želio je pisati, hodati ulicama bez da ga netko prepoznaje, živjeti tišinu. Ipak, njegovo se stanje brzo pogoršalo. Iako se trudio ostaviti alkohol, nije uspijevao. U noći s 2. na 3. srpnja, Pamela ga je pronašla mrtvog u kadi. Imao je 27 godina. Službeni uzrok smrti nikada nije objavljen jer autopsija nije provedena. Pretpostavlja se da je riječ o srčanom udaru izazvanom predoziranjem heroinom.
Njegov je grob na groblju Père Lachaise postao hodočasničko mjesto, prekriven porukama, grafitima, pjesmama.
POGLEDAJTE VIDEO: Hollywood se oprašta od glumačke legende: 'Dvije stvari nikad neću napraviti'



403 Forbidden
403 Forbidden
403 Forbidden


