
Severe Weather: Prijete eksplozivne superćelije; Dio Hrvatske pogodilo žestoko nevrijeme

Od utorka slijedi postupno smirivanje vremena, iako će lokalno još biti pljuskova, osobito u gorskim krajevima i Dalmaciji
Nakon višednevnog toplinskog vala koji je zahvatio jugoistočnu Europu, nad naše područje stigla je snažna ciklona koja uzrokuje naglu i opasnu promjenu vremena. Prognostičari upozoravaju na superćelijske grmljavinske oluje, vrlo jaku tuču, orkanske udare vjetra i obilne kiše s opasnošću od poplava.
Olujni oblak iznad Paga
9.29 - Neverin je objavio pogled na olujni oblak iznad Paga.
Strašno nevrijeme u Rumunjskoj
9.27 - Najmanje su dvije osobe smrtno stradale, a stotine ljudi je evakuirano uslijed snažnog nevremena i poplava u Rumunjskoj. Nakon nekoliko dana nesnosnih vrućina, nad zemljom se srušila silovita oluja.
Više pročitajte OVDJE.
Dolazak neverina na sjeverni Jadran
8.24 - Neverin je na Facebooku objavio kako je izgledao dolazak nevere jutros na sjeverni Jadran. Neverini će se širiti dalje prema jugu.
Nevrijeme u Istri
8.05 - Istra je već noćas bila pod utjecajem frontalnog poremećaja, a tijekom današnjeg dana očekuju se novi valovi nestabilnosti, piše Istramet. Nešto prije 4 sata sa zapada se brzo približila olujna naoblaka koja je donijela grmljavinu i lokalno obilnu kišu.
U Poreču je u kratkom vremenu palo više od 50 mm kiše, što je uzrokovalo bujice i poplave na kolniku. Postaja u Pomeru u 6.30 izmjerila je 65 mm kiše, a u Pićanu 38 mm, Pazinu 34 mm i Rovinju 33 mm.
Iznad Istre i Kvarnera u 120 minuta zabilježeno je više od 2500 udara munja, s glavninom iznad južne i istočne Istre te otvorenog mora. Najjači udar zapadnog i jugozapadnog vjetra zabilježen je u Rovinju gdje je izmjereno 19 m/s.
U Puli su poplavljene ceste.
Tijekom dana najintenzivniji pljuskovi mogući su u zaleđu zapadne i sjeverne Istre, osobito u popodnevnim i večernjim satima.
Uz lokalno obilnu kišu, očekuju se i izraženiji udari vjetra, a moguća je i pojava tuče. Područje oko Pazina i unutrašnjosti Istre ima povećan rizik od bujičnih poplava, osobito na manjim vodotocima. Na obali, bura jača ponegdje na udare i olujna što će dodatno otežavati uvjete na moru i cestama.
Građanima se preporučuje oprez prilikom kretanja, posebice u zoni riječnih dolina i nerazvrstanih cesta.
Od utorka slijedi postupno smirivanje vremena, iako će lokalno još biti pljuskova, osobito u gorskim krajevima i Dalmaciji. Od srijede se očekuje povratak stabilnijeg i sunčanijeg vremena uz rast temperatura zraka.
Izdan najviši stupanj upozorenja
7.10 - Za sjeveroistočnu Rumunjsku, sjever Moldavije i jugozapad Ukrajine izdano je najviše upozorenje zbog vrlo opasnog nevremena. Meteorolozi upozoravaju na mogućnost razorne tuče, orkanskih vjetrova, bujičnih poplava i čak tornada, piše Severe Weather.
Ovaj opasan vremenski obrazac stvara se zbog sudara vrlo vlažnog i toplog zraka sa Sredozemlja i hladnijeg zraka sa sjevera, uz snažne vjetrove na visini koji pogoduju razvoju superćelijskih oluja. Najveća prijetnja od tornada i razornih oluja očekuje se upravo na granici Rumunjske, Moldavije i Ukrajine.
Tijekom popodneva i večeri oluje će se širiti prema istoku, a osim tuče i vjetra, lokalno mogu izazvati i poplave zbog velikih količina kiše u kratkom vremenu.
Upozorenja su izdana i za sjevernu Italiju, Jadransko more, južnu Hrvatsku, zapadnu Bosnu, južno-središnju Srbiju i sjevernu Albaniju zbog prijetnje jakih vjetrova, velike tuče, bujičnih kiša i tornada.
U ponedjeljak vrhunac nevremena
Nakon što je nedjelja donijela prvo nevrijeme i najavila dolazak ciklone u mediteranskoj regiji predviđa se još jedno ozbiljno nevrijeme, povezano s frontalnim sustavom koji dolazi s glavnim gornjim dolinama iznad površine. S napredovanjem hladnog vala prema visinama, nad Padskom nizinom formira se površinska niska atmosfera koja se pomiče prema središnjem Jadranu.
Stoga će okruženje biti pogodno za eksplozivan i brz razvoj izoliranih do raspršenih višećelijskih i superćelijskih oluja od ranog jutra do poslijepodneva.
Jake grmljavinske oluje protezat će se u smjeru istok-jugoistok preko Jadranskog mora, dosežući obalna područja Kvarnera i Dalmacije u Hrvatskoj. Jaki vjetrovi u zraku podržavat će raširenu olujnu aktivnost, uključujući superćelije. S vremenom će se oluje vjerojatno spojiti u velike skupine i mogle bi razviti odjeke s razornim vjetrovima i bujičnim kišama s bujičnim poplavama.
Udari vjetra mogli bi dosegnuti i do 120 km/h. Lokalno se očekuje više od 100 mm oborine u 24 sata, što povećava rizik od urbanih i bujičnih poplava. Za istočnu i središnju Hrvatsku izdana su narančasta upozorenja Meteoalarma zbog obilne kiše i jakih grmljavinskih nevremena, dok je veći dio Jadrana pod žutim upozorenjem zbog olujne bure i mogućih pijavica na moru.
DHMZ poziva građane na povećan oprez – izbjegavajte nepotrebna putovanja tijekom najintenzivnijih pljuskova, pratite službene prognoze i upozorenja, te zaštitite svoju imovinu. Posebna opasnost prijeti u prometu zbog smanjene vidljivosti, jakog vjetra i mogućih odrona na cestama u gorju.
POGLEDAJTE VIDEO: Nevrijeme će Split koštati minimalno 2 i pol milijuna eura: Vatrogasci intervenirali 600 puta













