ŠTO SE TO DOGAĐA NA TUŠKANCU? /

Darko Rundek objavio dramatičan video na Facebooku, zbog svega su reagirale i Hrvatske šume

Iz Hrvatskih šuma su poručili da razumiju zabrinutost građana zbog uklanjanje stabala u jednom od najljepših zagrebačkih parkova, no riječ je o redovnom načinu održavanja

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

Darko Rundek jučer je putem svog Facebook profila upozorio na sječu stabala na zagrebačkom Tuškancu objavivši fotografiju ispod posječenih trupaca u šumi između kiparskih radionica Likovne akademije i Dubravkinog puta.

"Tu su jutros momci srušili pet-šest starih hrastovih stabala i to me podsjeća na Sarajevo u ratu kad su Sarajlije, unatoč tome što im je bilo hladno, ostavili svoje parkove, nisu posjekli da stabla. Nama tu čak nije ni hladno, a veliki stari hrastovi padaju", rekao je Rundek.

"To je šuma-park u srcu Zagreba, prvo skretanje u Jabukovac, prođete kroz kiparske radionice Likovne akademije pa ravno nizbrdo u šumu. HRVATSKE ŠUME odgovaraju da se radi o rušenju bolesnih i opasnih stabala. Na njihovim svježim panjevima ni hrpama cjepanica se ne vidi bolest. Baš nas pogađa rušenje hrastova u Tuškancu!", napisao je uz ovu objavu.

Nakon Rundekove objave, predsjednik gradskog Odbora za zaštitu okoliša, Nenad Matić iz Zelene liste odlučio je sazvati sjednicu u petak, 7.12 na licu mjesta jer želi rasvijetliti problem rušenja starih hrastova bez znanja građana.

Osim Rundeka, protiv sječe pobunili su se i brojni drugi Zagrepčani zbog čega su na koncu reagirale i Hrvatske šume koje su priopćile da se radi o redovnom načinu održavanja šuma, a Tuškanac je obišla i nadležna šumarska inspekcija koja nije imala primjedbi na provedene radove.

Iz Hrvatskih šuma su poručili da razumiju zabrinutost građana zbog uklanjanje stabala u jednom od najljepših zagrebačkih parkova, no tvrde kako je riječ o redovnom načinu održavanja kako bi se pravovremeno spriječile ozbiljne posljedice po okoliš, ljude i imovinu.

Nestabilna i prezrela stabla

Radi se o uklanjanju prezrelih stabala, koja su statički nestabilna te su potencijalno opasna za građane i imovinu, poručuju. Iz Hrvatskih šuma naglašavaju da je proizvodnja sirovine, kroz njegu i obnovu, jedan od temeljnih zahvata brige o šumama, te se provodi u skladu sa zakonskim propisima.

Svi radovi koje u šumama provode nadležna tijela obavljaju se sa ciljem povećanja kvalitete i vrijednosti šuma, njihova zdravlja i vitalnosti. Na taj se način održava prirodna struktura šume i osiguravaju stabilnost, biološka raznolikost, ali i produktivnost, što podrazumijeva i mogućnost kvalitetnije prirodne obnove, napominju Hrvatske šume.

"Svjesne važnosti šuma u ekološkoj, društvenoj i gospodarskoj infrastrukturi, Hrvatske su šume samo u 2018. godini posadile oko devet milijuna novih sadnica, doprinoseći tako održavanju ekološke ravnoteže i biološke raznolikosti na mjestima gdje nije došlo do prirodne obnove zbog različitih bioloških i klimatskih faktora. Posijano je više od milijun kilograma žireva hrasta lužnjaka te tisuće kilograma sjemena drugih vrsta stabala, čime se osigurava stabilnost i dugoročna održivost ovog vrijednog prirodnog resursa", stoji u priopćenju.

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Pročitaj i ovo
najčitanije
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Regionalni portali
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx