OTAC TEŠKO OZLIJEDIO BEBU /

Što je sindrom tresenog djeteta? Sekunda bijesa, a posljedice za dijete su smrtonosne

Otac djeteta priznao je da je u trenutku kada je beba plakala – ostavši sam s njom i starijim djetetom – izgubio kontrolu i snažno ju protresao

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

Desetomjesečna beba nalazi se u induciranoj komi i bori se za život nakon brutalnog napada u vlastitom domu. Maleno dijete zadobilo je teške ozljede nakon što ga je vlastiti otac (30) snažno protresao – riječ je o tzv. sindromu tresenog djeteta, ozbiljnom obliku fizičkog zlostavljanja dojenčadi.

Beba je završila u bolnici s frakturom čeone kosti, višestrukim prijelomima kralježaka, moždanim krvarenjem i poremećajem svijesti. Liječnici su ju morali staviti u induciranu komu. Iako je trenutno stabilno, posljedice mogu biti dugoročne i ozbiljne.

Otac djeteta, tridesetogodišnjak bez prijašnjih presuda, priznao je da je u trenutku kada je beba plakala – ostavši sam s njom i starijim djetetom – izgubio kontrolu i snažno ju protresao. Iako je znao da može izazvati ozljede, hitnu pomoć je pozvao tek sat vremena kasnije.

Što je sindrom tresenog djeteta?

Sindrom tresenog djeteta (engl. Shaken Baby Syndrome, SBS) nastaje kada se dijete – najčešće mlađe od dvije godine – snažno i naglo trese. Zbog slabe muskulature vrata i još nerazvijenog mozga, tresenje uzrokuje snažno udaranje mozga o lubanju, što može rezultirati krvarenjima, edemom mozga, prijelomima, pa i smrću.

Najčešći okidač za ovakav napad je neprekidno plakanje djeteta, što kod emocionalno nestabilnih ili nespremnih roditelja dovodi do frustracije, a potom i do nasilne reakcije.

Ono što sindrom čini osobito podmuklim je činjenica da se ozljede često ne vide odmah izvana, a posljedice mogu uključivati:

  • trajni neurološki deficit
  • sljepoću
  • epilepsiju
  • motoričke i govorne teškoće
  • mentalnu retardaciju
  • smrt u najtežim slučajevima

Sud odredio istražni zatvor

Sud u Velikoj Gorici odredio je ocu djeteta istražni zatvor zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela. Tereti ga se za teški oblik povrede djetetovih prava, s obzirom na to da su ozljede koje je izazvao bile životno ugrožavajuće.

"S obzirom na intenzitet ozljeda i način na koji su nastale, radi se o visokom stupnju bezobzirnosti i ozbiljnom obliku obiteljskog nasilja", navela je glasnogovornica Županijskog suda Ivana Bilušić.

Pediatri i psiholozi godinama upozoravaju na ovaj oblik zlostavljanja. Ključno je razumjeti – plakanje je prirodan način komunikacije dojenčadi, dok je tresenje smrtonosno. Ako se roditelj osjeća preopterećeno, umorno ili frustrirano, najsigurnije rješenje je staviti dijete na sigurno mjesto i na trenutak se udaljiti. Nikada, ni u kojem trenutku, dijete se ne smije tresti.

POGLEDAJTE VDIEO: Kakvu bi kaznu mogao dobiti otac zbog bebe koju je teško ozlijedio?

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Pročitaj i ovo
najčitanije
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Regionalni portali
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Izdvojeno
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx