POVRATAK INFLACIJE I RAST CIJENA: /

U Hrvatskoj nije sve jednako poskupjelo, ali poznato je tko je najgore prošao; Što nam tek slijedi?

Cijene su rasle i mjesec dana ranije, no za 0,3 posto te je to bio početak porasta potrošačkih cijena koje su padale od travnja 2020.

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

U ožujku 2021. godine građani Hrvatske su za kupnju istih roba i usluga morali u prosjeku izdvojiti 1,2 posto više novca nego tijekom 2020. Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je da su toliko u prošlom mjesecu porasle potrošačke cijene u Hrvatskoj u odnosu na isti mjesec lani, prenosi Novi list.

Cijene su rasle i mjesec dana ranije, no za 0,3 posto te je to bio početak porasta potrošačkih cijena koje su padale od travnja 2020. s izuzetkom rujna kada su cijene stagnirale. To znači da je prvi put nakon godinu dana u veljači, odnosno nakon ožujka 2020. u Hrvatskoj zabilježena inflacija.

Rast cijena

Nisu sve robe i usluge, u tom prosjeku rasta cijena od 1,2 posto, jednako poskupjele. Oni koji konzumiraju alkohol i duhanske proizvode prošli su najgore - prema podacima DZS-a cijene alkoholnih pića i duhana su poskupjele čak 10,3 posto u odnosu na ožujak 2020.

Prema pisanju Novog lista, značajno su porasle i cijene prijevoza, i to za značajnih 5,8 posto. Cijene koje se tiču zdravlja građana su narasle za 1,2 posto, dok su u kulturi cijene rasle 1,7 posto te jedan posto cijene restorana i hotela. Komunikacije su također skuplje i to za 0,7 posto, a za 0,6 poraslo je obrazovanje.

Podaci DZS-a, s druge strane, pokazuju da su cijene hrane i bezalkoholnih pića u ožujku u odnosu na ožujak lani niže za jedan posto. Čak 27,2 posto potrošačke košarice čine te robe, dok 17,7 posto odlazi na stanovanje, plin i ostala goriva te električnu energiju, a njihova cijena ostala je ista. Radi se o cijenama koje se uglavnom određuju administrativno.

U DZS-u su izračunali da su u prvom tromjesečnu cijene kumulativno porasle 0,4 posto, što je u skladu s projekcijama HNB-a i Vlade te ostalih institucija koje u 2021. očekuju inflaciju do 1,5 posto.

Rast cijena hrane će usporiti?

Analitičari Raiffeisenbank Austria (RBA) u svom osvrtu na podatke DZS-a upozorili su da je rast cijena potvrdio očekivanja, piše Novi list.

"Cijene energije ostaju pod utjecajem polaganog oporavka cijena sirove nafte. Očekujemo da će prosječna cijena sirove nafte tipa Brent u drugom i trećem ovogodišnjem tromjesečju porasti iznad 70 dolara po barelu, a razina globalnih zaliha sirove nafte do kraja ove godine vratit će se na razine zabilježene prije pandemije COVIDA-19. S druge strane, rast cijene hrane će usporiti, dijelom pod utjecajem globalnog okruženja te normalizacije lanaca opskrbe", procjena je RB-ovih analitičara koji u 2021. očekuju inflaciju od oko jedan posto.

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Pročitaj i ovo
najčitanije
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Regionalni portali
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Izdvojeno
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx