
Milanović prekida tradiciju: Neće u otvorenom vozilu proći pokraj sudionika mimohoda. Ovo je razlog

Prije desetak dana o tome smo upitali i načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga, general-pukovnika Tihomira Kundida
Kao što je RTL Danas prvi doznao, Zoran Milanović bit će prvi predsjednik Republike Hrvatske koji prije početka vojnog mimohoda neće u otvorenom vozilu proći pokraj svih sudionika, pripadnika Oružanih snaga i naoružanja.
Novi list je doznao da su mu iz Ministarstva obrane ponudili su mu da to učini poput Franje Tuđmana i Kolinde Grabar-Kitarović, ali je Milanović odbio jer smatra da bi to bilo "previše kičasto".
Prije desetak dana o tome smo upitali i načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga, general-pukovnika Tihomira Kundida.
"U skladu s postojećim scenarijem mimohoda koji još uvijek nije verificiran to nije predviđeno. Predviđeno je da ministar i predsjednik dođu na svečanu binu gdje će se podnijeti prijavak predsjedniku da je mimohod spreman i tražit će se odobrenje za pokret", rekao je Kundid za RTL Danas.
Prvi mimohod bio proslava operacije Bljesak
Povodom Dana državnosti 30. svibnja 1995. na Jarunu je održan prvi mimohod Hrvatske vojske, koji je na neki način bio i proslava uspješne operacije Bljesak, kao i glasan uvod u Oluju. Predsjednik Franjo Tuđman odjenuo je bijelu vojnu uniformu i s ministrom obrane Gojkom Šuškom obišao sve koji će nastupiti u mimohodu.
U mandatima dvojice predsjednika nakon njega, Stjepana Mesića i Ive Josipovića, nije bilo vojnih mimohoda, a onda je 2015. Ante Kotromanović, ministar obrane u Milanovićevoj vladi, predložio mimihod u čast 20. obljetnice Oluje.
Tadašnji premijer Milanović odmah je prihvatio tu ideju, ali tada je bio sukobljen s predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović, koja je uživala snažnu podršku HDZ-a na čelu s Tomislavom Karamarkom.
Zagreb ili Knin?
Milanović je smatrao da je takav mimohod primjereno održati isključivo u Zagrebu zbog političkih i logičko-tehničkih razloga. Karamarko je inzistirao na Kninu, a u tome mu se pridružila i predsjednica Republike, koja je rekla da kao vrhovna zapovjednica neće dopustiti izlazak vojske iz vojarna u slučaju drukčijeg rješenja.
Ključan sastanak za mimohod 2015. zbio se u Vili Prekrižje. Na njemu su uz Milanovića i Kotromanovića bili i umirovljeni generali Ante Gotovina, Petar Stipetić i Marijan Mareković.
Kompromis je bio da će mimohod u Zagrebu biti 4. kolovoza, a dan potom održat će se tradicionalna svečanost u Kninu. I nakon toga je Grabar-Kitarović radosno sudjelovala u vojnom mimohodu Vukovarskom ulicom. U bijeloj haljini se s Kotromanovićem i načelnikom Glavnog stožera Dragom Lovrićem ukrcala u otvoreni vojni džip i njih troje su se provozali pokraj svih postava mimohoda.
Milanović će zapovijediti početak vojnog mimohoda
Mogao je to i Milanović napraviti 31. srpnja, ali ne želi. Bilo je nekih razgovora o toj temi, navodno je ministar obrane Ivan Anušić izrazio spremnost da s Milanovićem, uoči mimohoda, obiđe u vozilu vojnike i priređeno naoružanje. No, vrhovni zapovjednik nije bio za to zainteresiran.
Milanović će samo primiti prijavak načelnika Glavnog stožera Tihomira Kundida i zapovijediti početak vojnog mimohoda. U Uredu predsjednika ističu da u liberalnim demokracijama nije uobičajeno da predsjednici države aktivno sudjeluju u mimohodima ovakve vrste.
Milanović će, piše isti portal, 31. srpnja nositi tamno odijelo, neće prigodno posegnuti za nekim u svjetlijem tonu.
POGLEDAJTE VIDEO: RTL Danas u vojarni Pleso: Doznajemo kako teku pripreme pješaštva za vojni mimohod
















