
Pripremaju se za megapotres i tsunami koji će ubiti 300 tisuća ljudi: Šanse za to sve su veće

Ažurirani plan pripravnosti objavljen je u utorak. Predviđena je ubrzana izgradnja nasipa i zgrada za evakuaciju
Japanska vlada izjavila je da je potrebno učiniti mnogo više kako bi se pripremila za mogući "megapotres" i smanjila broj žrtava koji se strahuje od čak 300.000.
Potrese je izuzetno teško predvidjeti, ali u siječnju je vladina komisija neznatno povećala vjerojatnost velikog potresa u Nankaijskom koritu kod Japana u sljedećih 30 godina na 75 do 82 posto, piše Daily Mail.
Vlada je potom u ožujku objavila novu procjenu u kojoj se navodi da bi takav megapotres i posljedični tsunami mogli uzrokovati čak 298.000 smrtnih slučajeva i štetu do 2 bilijuna dolara.
Središnje vijeće za upravljanje katastrofama napravilo je i objavilo 2014. godine plan pripravnosti kojim se preporučuje niz mjera za koje se nadalo da će smanjiti broj smrtnih slučajeva za 80 posto.
Međutim, sada se pokazalo da će poduzeti koraci smanjiti broj žrtava za samo 20 posto.
Ažurirani plan pripravnosti objavljen je u utorak. Predviđena je ubrzana izgradnja nasipa i zgrada za evakuaciju.
"Nužno je da se nacija, općine, tvrtke i neprofitne organizacije udruže i poduzmu mjere kako bi spasile što više života“, rekao je premijer Shigeru Ishiba na sastanku vlade, izvijestili su lokalni mediji.
Potresi se događaju svakih stotinjak godina
Nankai Trough je podmorski jarak dug 800 kilometara koji se proteže paralelno s japanskom pacifičkom obalom gdje se jedna tektonska ploča podvlači ispod druge.
Tijekom proteklih 1400 godina, megapotresi u Nankai dolini događali su se svakih 100 do 200 godina. Posljednji se dogodio 1946. godine.
Japansko meteorološko udruženje (JMA) prošlog je kolovoza izdalo prvo savjetodavno upozorenje da je vjerojatnost porasla, ali je ponovno ukinuto nakon tjedan dana.
Neki strani turisti otkazali su dolazak u Japan ovog ljeta zbog neutemeljenih strahova potaknutih društvenim mrežama da je veliki potres neizbježan.
Posebnu zabrinutost izaziva strip manga ponovno izdan 2021. godine koji je predvidio veliku katastrofu 5. srpnja 2025.
Hongkonški Greater Bay Airlines smanjio je letove za Japan jer je potražnja naglo pala.
Broj posjetitelja iz Hong Konga pao je za 11,2 posto u svibnju u odnosu na prethodnu godinu, prema podacima turističkog ureda.
Potres će biti gori od onog u Fukushimi
Međutim, broj onih iz kontinentalne Kine porastao je za 44,8 posto, dok je broj dolazaka iz Južne Koreje porastao za 11,8 posto.
"Sa sadašnjom znanošću nemoguće je predvidjeti potrese određivanjem lokacije, vremena i magnitude potresa te reći hoće li se potres dogoditi ili neće", rekao je u svibnju Ryoichi Nomura, voditelj JMA-e.
"Molimo javnost da poduzme određene korake kako bi se mogli nositi s potresima bez obzira na to kada se dogode. Ali također snažno potičemo javnost da ne čini iracionalne radnje potaknute tjeskobom."
Godine 2011., potres magnitude devet stupnjeva pogodio je oko 131 milju od obale ispod sjevernog Pacifika.
Potres je na nekim mjestima izazvao valove visoke do 40 metara i ubio 15.500 ljudi.
Osim toga, poplave su uzrokovale topljenje triju nuklearnih reaktora u elektrani Fukushima, ispuštajući otrovni otpad u okoliš i prisiljavajući tisuće ljudi da napuste svoje domove.
Međutim, megapotres u Nankaijskom rovu mogao bi biti još razorniji od potresa iz 2011. - najsnažnijeg podrhtavanja tla u povijesti.
POGLEDAJTE VIDEO: Razoran potres i nuklearna katastrofa: Hrvatski istraživači posjetili Japanski grad duhova


