
Povratak 'crne smrti'? Čovjek umro od najopasnijeg oblika iskorijenjene bolesti

Simptomi se pojavljuju vrlo brzo najčešće unutar nekoliko dana od zaraze i uključuju visoku temperaturu, kašalj, bol u prsima, otežano disanje te opću slabost.
U američkoj saveznoj državi Arizoni zabilježen je rijedak, ali ozbiljan slučaj – jedna osoba preminula je od plućne kuge, najtežeg oblika infekcije izazvane bakterijom Yersinia pestis, javlja BBC.
Prvi slučaj od 2007.
Ovu informaciju potvrdile su zdravstvene vlasti okruga Coconino, navodeći kako se radi o prvom smrtnom slučaju povezanom s kugom u toj regiji još od 2007. godine.
Preminula osoba navodno je došla u kontakt s uginulom životinjom koja je bila nositelj zaraze. Iako su takvi slučajevi izuzetno rijetki u modernom dobu, bakterija kuge i dalje cirkulira među životinjama, osobito u nekim dijelovima zapadnog SAD-a.
Zdravstveni stručnjaci ističu kako je rizik za širu javnost i dalje nizak.
“Naše misli su s obitelji i prijateljima preminule osobe. U znak poštovanja prema njihovoj privatnosti, nećemo dijeliti dodatne informacije”, izjavila je predsjednica okružnog vijeća, Patrice Horstman.
Što je plućna kuga?
Plućna kuga je rijedak, ali izuzetno opasan oblik bakterijske infekcije koja zahvaća pluća. U većini slučajeva, plućna kuga se razvija kao komplikacija drugih oblika bolesti – primjerice, ako bubonska kuga ostane neliječena i proširi se na plućno tkivo. No može se prenijeti i kapljičnim putem s osobe na osobu, što ovaj oblik čini posebno zaraznim i opasnim.
Simptomi se pojavljuju vrlo brzo – najčešće unutar nekoliko dana od zaraze i uključuju visoku temperaturu, kašalj, bol u prsima, otežano disanje te opću slabost. Ako se ne liječi odmah, bolest može biti smrtonosna. Ipak, zahvaljujući suvremenim antibioticima, rana dijagnoza znatno povećava šanse za oporavak.
Prevencija i zaštita
Zdravstvene vlasti upozoravaju građane na važnost prevencije. Ključne mjere zaštite uključuju izbjegavanje kontakta s uginulim životinjama i potencijalno zaraženim tkivom, korištenje sredstava protiv buha – posebno u ruralnim i šumovitim područjima te ograničavanje kontakta sa zaraženim osobama.
Iako prosječno u SAD-u godišnje bude zabilježeno svega nekoliko slučajeva kuge (prema CDC-u, oko sedam), stručnjaci ističu važnost svjesnosti o mogućnosti zaraze, osobito u regijama gdje je bakterija prisutna među divljim životinjama.
POGLEDAJTE VIDEO: Bijela kuga odavno zahvatila Hrvatsku, Vinkovci izuzetak!



403 Forbidden
403 Forbidden
403 Forbidden


