
Najveća europska zemlja smislila opaki plan izlaska iz ključnog problema: Ima i znakovit slogan

Kancelar Friedrich Merz sastao se s čelnicima njemačkih i američkih divova koji posluju u Njemačkoj. Zajednički cilj im je: izvući Njemačku iz recesije. Atmosfera je bila izvrsna – unatoč napetoj gospodarskoj situaciji
Gospodarstvo je uvijek dijelom i psihologija. Kada su tvrtke uvjerene da će u budućnosti poslovati uspješno, ulažu ozbiljan novac. Ako izgledi djeluju tmurno, ulaganja se koče, piše Deutsche Welle.
Pandemija koronavirusa s pucanjem međunarodnih opskrbnih lanaca, rat u Ukrajini, energetska kriza i inflacija koju je to izazvalo, usporavanje kineskog gospodarstva – sve je to snažno pogodilo izvozno orijentirano njemačko gospodarstvo. Njemačka je od tada u recesiji.
Statistika Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) pokazuje da je Njemačka i 2024. imala najnižu stopu ulaganja među svih 38 članica.
Planirano 631 milijarda eura ulaganja
To se sada treba promijeniti – obećavaju čelnici vodećih tvrtki koje posluju u Njemačkoj. Njih 61, među kojima su Rheinmetall, SAP, Volkswagen, BMW, Mercedes, Airbus, Njemačka burza – ali i američki divovi poput Nvidije, BlackRocka i Blackstonea – udružili su se u inicijativu pod nazivom „Made for Germany“ (napravljeno za Njemačku). Naziv nije slučajno izabran: asocira na čuveni njemački pečat kvalitete „Made in Germany“.
Zajedno planiraju u sljedeće tri godine uložiti 631 milijardu eura u Njemačku – u proizvodne pogone, strojeve i postrojenja, kao i u istraživanje i razvoj. „Želimo gospodarski rast, želimo ojačati konkurentnost Njemačke, želimo obraniti i proširiti svoju tehnološku prednost“, izjavio je jedan od dvojice pokretača inicijative, direktor Siemensa Roland Busch, nakon sastanka gospodarstvenika i političara u Uredu kancelara u Berlinu.
Merz: 'Njemačka se vratila'
Gledano prema gospodarskom značaju, tih 61 tvrtka predstavlja oko trećinu njemačkog gospodarstva. Christian Sewing, direktor Deutsche Bank i drugi pokretač inicijative, polazi od toga da će im se pridružiti još kompanija. Zajednički cilj je da Njemačka ponovno postane „motor rasta za snažnu Europu“.
„Rijetko su šanse bile veće nego sada – investitori i međunarodne tvrtke spremni su ulagati u naše gospodarstvo. Vrednuju Njemačku kao stabilnog i pouzdanog partnera, osobito u ovim nestabilnim vremenima“, rekao je Sewing.
Političari su oduševljeni. „Njemačka se vratila, ponovno se isplati ulagati u Njemačku“, rekao je nakon sastanka kancelar Friedrich Merz (CDU). „Nalazimo se pred jednom od najvećih investicijskih inicijativa posljednjih desetljeća. Nismo gospodarstvo prošlosti, već sadašnjosti, a ponajviše – budućnosti.“
Odakle promjena raspoloženja?
Na ovom susretu gospodarstva i politike atmosfera je očito bila odlična. „Imali smo izvrsnu razmjenu mišljenja“, sažeo je Christian Sewing.
Ali – otkud taj zaokret? Njemačka je i dalje u gospodarskim teškoćama, prijeti joj treća uzastopna godina bez rasta. A uzme li se u obzir i carinska politika američkog predsjednika Donalda Trumpa, izgledi su sve – samo ne dobri. Međutim, politički kurs sada je očito drugačiji. Poticanje gospodarstva ponovno je apsolutni prioritet nove savezne vlade.
Od početka svibnja na vlasti je koalicija konzervativnih stranaka CDU/CSU i socijaldemokrata. Prvi koraci već su poduzeti – Njemačka se zadužila izdavanjem državnih obveznica. Oba doma parlamenta, Bundestag i Bundesrat, odobrila su poseban fond u visini od 500 milijardi eura, namijenjen dodatnim državnim ulaganjima u infrastrukturu i zaštitu klime. Radi se o ulaganjima u obnovu dotrajalih cesta, kao i u energetske mreže, digitalizaciju i istraživanja.
Cijena struje za industriju bit će snižena, gospodarstvo će biti znatno porezno rasterećeno. Najprije tako da će ulaganja u proizvodne pogone, strojeve, postrojenja, kao i u istraživanje i razvoj, u velikoj mjeri biti porezno priznata. Srednjoročno se planira i trajno smanjenje poreza na dobit.
Upravo to je gospodarstvo bezuspješno tražilo od prethodne vlade koju su činili SPD, Zeleni i liberalni FDP. Sada je na čelu vlade Friedrich Merz, pravnik koji je godinama radio u gospodarstvu. Između ostalog, od 2016. do 2020. bio je predsjednik nadzornog odbora njemačkog ogranka američkog investitora BlackRock, najvećeg svjetskog upravitelja imovinom.
Novo zbližavanje politike i gospodarstva
„Danas smo započeli novi oblik suradnje“, rekao je šef Siemensa Roland Busch. „Razgovor je pokazao da politika i gospodarstvo idu u istom smjeru.“ Direktor Deutsche Bank Christian Sewing dodao je: „Mislim da ovdje imamo vladu koja zaista daje gas. Najvažnije teme – rast i konkurentnost – nalaze se na vrhu dnevnog reda.“ Prema njihovom mišljenju, kako bi tvrtke doista investirale najavljene milijarde, politika mora smanjiti regulative i dati tvrtkama više slobode.
Gospodarstvo posebno traži reforme u području birokracije i socijalnih doprinosa, koji znatno povećavaju troškove rada. Poslodavci i zaposlenici u Njemačkoj podjednako snose troškove za obvezno zdravstveno, mirovinsko i osiguranje za slučaj nezaposlenosti. Doprinosi za zdravstveno osiguranje početkom godine znatno su povećani, a već se najavljuje novo povećanje za 2026.
Što će biti s mirovinama?
Čak 42 posto bruto društvenog proizvoda – dakle ukupne gospodarske proizvodnje – već odlazi u socijalne fondove. Najveći teret predstavljaju mirovinski fondovi. Njemačka je zemlja koja ubrzano stari. Kako bi država i dalje mogla financirati mirovine, mora iz godine u godinu izdvajati sve više sredstava iz proračuna.
OECD smatra reformu sustava socijalnog osiguranja najvećim izazovom za gospodarsku budućnost Njemačke. Ako se ništa ne promijeni, država će se morati sve više zaduživati kako bi održala svoj socijalni sustav.
Savezni kancelar Friedrich Merz najavio je da će upravo reforma socijalnog sustava biti sljedeća točka na političkoj agendi koalicije. Prvi rezultati očekuju se na jesen.
POGLEDAJTE VIDEO: Skače broj gostiju, ali i cijene: Evo što znamo o tekućoj turističkoj sezoni:





















