'AMERICA FIRST' /

Gotovo je! Trump povukao potez koji bi mogao Ukrajinu baciti u očaj: 'Nismo ozbiljno razmišljali'

Washington zaustavlja dio ranije obećane vojne pomoći Ukrajini. Dugoročno gledano, sve ukazuje na jedno: Trump po pitanju rata u Ukrajini i dalje stoji bliže ruskom predsjedniku Putinu. Može li Europa zamijeniti SAD?

VOYO logo
VOYO logo

Američko ministarstvo obrane je u međuvremenu potvrdilo ranije objavljene medijske izvještaje: Ukrajina mora računati na obustavu svih američkih isporuka oružja uključujući i one koje je obećao i bivši predsjednik Joe Biden, piše Deutsche Welle.

"Ne mogu navesti detalje o tome koje su isporuke oružja zaustavljene", izjavio je glasnogovornik Pentagona Sean Parnell i dodao: "Četiri godine smo pod Bidenovom administracijom davali oružje i streljivo, a da nismo ozbiljno razmišljali koliko toga uopće još imamo".

Sada se provodi sveobuhvatna revizija. Vodeće načelo u tome, kaže glasnogovornik Pentagona, jest "America First". Predsjednik Trump izabran je zato da "Ameriku stavi na prvo mjesto".

Kraj pomoći Ukrajini?

Donald Trump je doduše na summitu NATO-a u Haagu prošloga tjedna govorio o "vrlo dobrom" sastanku s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim.

No, o sustavima protuzračne obrane tipa Patriot, koje Ukrajina i dalje hitno treba, Trump je naglasio: "Vrlo ih je teško nabaviti. I nama su potrebni". Sustavi Patriot izuzetno su važni za Ukrajinu kako bi se obranila od ruskih zračnih napada.

Znači li to da je američka pomoć Ukrajini definitivno pred obustavom? Max Bergmann, stručnjak za Europu pri Centru za strateške i međunarodne studije (CSIS) u Washingtonu, smatra da je to realna opcija: "Da, ta opasnost postoji".

Ukrajina više nije prioritet SAD-a

"Jasno je da Trumpova administracija neće od Kongresa tražiti odobrenje nove pomoći Ukrajini. Ta zemlja za ovu administraciju više nije prioritet", kaže politolog. Radi se samo još o tome kada će ranije, pod Bidenom, odobrena pomoć konačno isteći – i hoće li SAD nastaviti barem dijeliti obavještajne informacije s Ukrajinom.

"Trumpova administracija nema interesa dodatno se angažirati u ovom ratu", smatra Bergmann. Trump je pokušao pokrenuti mirovne pregovore, ali to do sada nije imalo većeg učinka.

"Imamo predsjednika koji ne želi neprijateljske odnose s Rusijom, koji Rusiju ne vidi kao što je vide europski NATO partneri, već želi imati dobre odnose s Moskvom", dodao je.

Smanjenje američke pomoći

Za Ukrajinu nije gorak samo očekivani kraj vojne pomoći SAD-a, već i drastično smanjenje američke razvojne pomoći.

Od ruske invazije u veljači 2022., Ukrajina je bila najveći primatelj sredstava američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Financirali su se, primjerice, plaće ukrajinskih hitnih službi, ili učiteljica i učitelja. Također se podupirao rad lokalnih ukrajinskih medija i razminiranje područja koje je Ukrajina ponovno oslobodila od Rusije.

Trumpova administracija zatvorila je razvojnu agenciju, ostali su još samo preostali fondovi pod nadzorom američkog State Departmenta. Prema podacima novinske agencije Reuters, američka razvojna pomoć Ukrajini u prosincu prošle godine iznosila je još oko 4,3 milijarde dolara. U ožujku je već pala na oko 1,3 milijarde dolara – a trend je i dalje silazan.

Može li Europa popuniti tu prazninu?

Prema Institutu za svjetsku ekonomiju (IfW) iz Kiela, Europljani su već prestigli SAD po obujmu vojne pomoći. "Po prvi put od lipnja 2022. Europa je premašila SAD u ukupnoj vojnoj pomoći – s ukupno 72 milijarde eura naspram 65 milijardi iz Sjedinjenih Američkih Država", priopćeno je iz IfW-a sredinom lipnja. U obzir su uzete isporuke zaključno s krajem travnja. U međuvremenu se ta tendencija vjerojatno dodatno pojačala.

Već u ožujku institut je izračunao kako bi se mogao odraziti izostanak nove pomoći iz SAD-a, rekao je Taro Nishikawa, voditelj projekta Ukraine Support Tracker pri IfW-u za njemačku novinsku agenciju dpa.

Prema tim procjenama, Europa bi godišnje morala osigurati 82 milijarde eura kako bi održala sadašnju razinu podrške Kijevu. Ako bi, kao u ovom slučaju, već obećana pomoć izostala, praznina koju treba popuniti bila bi još veća.

Posebno važna uloga Njemačke

No, koje su mogućnosti za jačanje protuzračne obrane? Berlin je, osim američkih Patriot sustava iz zaliha Bundeswehra, Kijevu isporučio i vlastitu proizvodnju – protuzračne sustave Iris-T. Prema podacima njemačke vlade, sada se u Ukrajini nalazi šest takvih sustava. Oni su se pokazali učinkovitima u zaštiti gradova.

Međutim, imaju svoja ograničenja. Namijenjeni su obrani na kratkim i srednjim udaljenostima. Za obranu od dronova također su prikladni protuzračni topnički tenkovi Gepard koje je isporučila Njemačka. Balističke rakete, međutim, zasad je moguće presresti isključivo Patriot-sustavima.

Reakcije iz Kijeva i iz Moskve

Nakon što je postalo poznato da Washington obustavlja isporuku, ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je na razgovor zamjenika šefa američkog veleposlanstva Johna Ginkela. Ukrajinska zamjenica ministrice vanjskih poslova Marjana Bez naglasila je da svako odgađanje vojne pomoći samo potiče Rusiju da nastavi s ratom i terorom, umjesto da traži mir.

Ukrajinsko ministarstvo obrane također je priopćilo da nije službeno obaviješteno o "obustavi ili reviziji planova isporuke dogovorene vojne pomoći". "Ministarstvo obrane Ukrajine zatražilo je telefonski razgovor s kolegama iz SAD-a radi dodatnog pojašnjenja detalja", objavila je institucija na društvenim mrežama. Nakon toga će ili ministarstvo obrane ili ministarstvo vanjskih poslova informirati javnost o rezultatima.

Moskva je, pak, reagirala s odobravanjem i samouvjerenošću. Odluka je vjerojatno povezana s praznim zalihama oružja u SAD-u, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov. "Ali u svakom slučaju, što manje oružja Ukrajina dobije, to je kraj vojne specijalne operacije bliži", izjavio je. Izraz "vojna specijalna operacija" Moskva eufemistički koristi za svoj trogodišnji agresorski rat protiv Ukrajine.

POGLEDAJTE VIDEO: Nakon Trumpovog poteza, Njemačka nudi vojnu pomoć Ukrajini: 'Kad potrošimo zalihe, što onda?'

VOYO logo
Pročitaj i ovo
VOYO logo
VOYO logo
Regionalni portali