'TRUMP RAZUMIJE SAMO SILU' /

Francuski premijer kritizirao sporazum SAD-a i EU-a: 'Tužno je kad savez slobodnih ljudi pristane na pokoravanje'

Oštre francuske kritike i šutnja predsjednika Emmanuela Macrona, otkako je sporazum potpisan, ukazuju na moguće podjele

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

Američki predsjednik Donald Trump postigao je u nedjelju trgovinski sporazum s Europskom unijom na sastanku s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen u Škotskoj.

Francuski premijer François Bayrou smatra da je Europska unija pokleknula je pred prijetnjama američkog predsjednika Donalda Trumpa o sve većim carinama. Okvirni sporazum nazvao je tmurnim danom za Europsku uniju, prenosi The Guardian.

"Tužan je dan kada savez slobodnih naroda, okupljenih da potvrde svoje zajedničke vrijednosti i obrane svoje zajedničke interese, pristane na pokoravanje", napisao je Bayrou u ponedjeljak na X-u.

Sporazum uključuje carine od 15 posto na robu iz EU-a koja ulazi u SAD, uključujući automobile, što je otprilike trostruko više od trenutačne carinske stope od 4,8 posto, no tako je izbjegnuta prijetnja kaznenih carina od 30 posto koje je Trump najavio ako se dogovor ne postigne do 1. kolovoza.

Oštre francuske kritike i šutnja predsjednika Emmanuela Macrona, otkako je sporazum potpisan, ukazuju na moguće podjele dok Bruxelles nastoji dobiti odobrenje članica za sporazum.

'Ovo stanje ne može se održati'

"Ovo stanje stvari nije zadovoljavajuće i ne može se održati", napisao je francuski ministar za europske poslove Benjamin Haddad na X-u, pozvavši EU da aktivira svoj "instrument protiv prisile", koji bi omogućio mjere odmazde koje nisu carinske.

Francuski ministar trgovine Laurent Saint-Martin kritizirao je način na koji je EU vodio pregovore, rekavši da nije smio odustati od uzvratnih mjera u borbi za moć koju je započeo predsjednik Trump.

"Donald Trump razumije jedino silu. Bilo bi bolje da smo ranije pokazali svoju sposobnost za odmazdu. I tada bi sporazum vjerojatno izgledao drukčije", poručio je Saint-Martin za radio France Inter.

Njemački kancelar Friedrich Merz i talijanska premijerka Giorgia Meloni pozdravili su sporazum koji je europski povjerenik za trgovinu Maroš Šefčovič u ponedjeljak nazvao iskorakom pred prijetnjom pogubnog trgovinskog rata između dviju najvećih svjetskih gospodarstava.

Merz je pohvalio sporazum rekavši da je time izbjegnuta "nepotrebna eskalacija u transatlantskim trgovinskim odnosima" i spriječen potencijalno štetan trgovinski rat. S njim se složila i Giorgia Meloni koja je izjavila kako su sporazumom izbjegnute "potencijalno pogubne" posljedice.

"Trgovinska eskalacija između Europe i SAD-a imala nepredvidive i potencijalno pogubne posljedice", rekla je Meloni na samitu u Etiopiji te dodala kako će Rim morati proučiti detalje sporazuma. 

Farmaceutski proizvodi zasad su izuzeti od carina

Još detalja o sporazumu pojavilo se u ponedjeljak, no carine na važne sektore poput čelika te vina i žestokih pića bit će predmet detaljnih pregovora. Carine na čelik ostat će na razini od 50 posto dok se ne postigne novi sporazum na temelju kvota. 

"SAD-u je jako potreban naš visokospecijalizirani čelik", rekao je Šefčovič u ponedjeljak.

Vina i žestoka pića i dalje su predmet pregovora, a očekuje se da će popis proizvoda koji će imati nultu carinu u SAD-u proširiti u idućim tjednima.

Farmaceutski sektor EU-a neće se suočiti s carinama višim od 15 posto prema sporazumu postignutom s Trumpom. Izvoz farmaceutskih proizvoda iz EU-a bit će oslobođen carina dok Trump ne dovrši svoju istragu nacionalne sigurnosti prema članku 232 o farmaceutskim proizvodima.

Čak i ako se odluči uvesti carine na farmaceutske proizvode u budućnosti, Trump je obećao da će za proizvode iz EU-a carine biti ograničene na maksimalno 15 posto.

Prepreke u poljoprivredi i dalje čvrsto vrijede za uvoz hrane iz SAD-a, osim popisa proizvoda oslobođenih carine koji će biti dovršen u sljedećim danima, a uključivat će proizvode koji se ne proizvode u EU-u, poput orašastih plodova, određene prerađene ribe, mliječnih proizvoda i hrane za kućne ljubimce.

'Sporazum je asimetričan'

Relativno blaga zajednička izjava trebala bi biti objavljena do petka, nakon čega će Trump izdati izvršne uredbe. Time će se odmah u SAD-u pravno potvrditi carinske stope od 15 posto, ali paket promjena carina EU-a neće stupiti na snagu dok se ne potpišu pravni instrumenti, što bi moglo potrajati dulje od tjedan dana.

Njemačka banka Berenberg izjavila je da je dogovor okončao "paralizirajuću neizvjesnost", ali da predstavlja pobjedu za Trumpa. "Dobro je što postoji sporazum. No u dva glavna aspekta, ishod je ipak znatno lošiji od situacije prije nego što je Trump početkom ove godine započeo novi val trgovinskih ratova," rekao je Holger Schmieding, glavni ekonomist Berenberga.

"Dodatne carine SAD-a štetit će i SAD-u i EU-u. Za Europu, šteta će se ponajprije osjetiti odmah", rekao je Schmieding te dodao: "Sporazum je asimetričan. SAD prolazi s velikim povećanjem svojih carina na uvoz iz EU-a i osigurao je dodatne ustupke od EU-a. U svojoj mentalnoj logici nulte sume, Trump to može predstaviti kao svoju 'pobjedu'"

Talijanska banka UniCredit također je rekla da je Trump izvukao više koristi iz sporazuma nego EU. "Je li ovo dobar sporazum za EU? Vjerojatno ne. Ishod je izrazito asimetričan i ostavlja američke carine na uvoz robe iz EU-a na znatno višim razinama nego što su carine EU-a na uvoz iz SAD-a", rekli su iz UniCredit banke.

POGLEDAJTE VIDEO: Trump želi tražitelje azila poslati na ove otoke usred Tihog oceana: Poruka je potpuno jasna

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Pročitaj i ovo
najčitanije
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Regionalni portali
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx