ODLUKA SUDA /

Dodik više nije bjegunac! Ukinut mu pritvor

U Sarajevu je dao iskaz pred sudom i Tužiteljstvom BiH koje negira i kojima je u Republici Srpskoj zabranio rad

VOYO logo
VOYO logo

Sud Bosne i Hercegovine ukinuo je u petak pritvor čelniku Bosanskih Srba Miloradu Dodiku. Dodik tako službeno više nije bjegunac nakon što se javio Tužiteljstvu, točnije institucijama koje negira i kojima je u Republici Srpskoj zabranio rad. 

Pritvor mu je ranije određen, a zatim je raspisana interna tjeralica jer se odbio odazvati na poziv za davanje iskaza zbog sumnji na napad na ustavni poredak, nakon što je Skupština RS donijela zakone kojima brani rad državnih institucija u RS. 

"Javio se dobrovoljno. Ispitan je u prisutnosti branitelja. Ukinut mu je pritvor i povučena tjeralica", potvrdio nam je Dodikov odvjetnik Goran Bubić. 

Dodik je danas u pratnji odvjetnika stigao u Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine radi ispitivanja u istrazi gdje ga se tereti za Napad na ustavni poredak BiH. 

"Istoga dana, postupajući po prijedlogu Tužiteljstva BiH, izveden je pred Sud BiH te je održano ročište na kojem je Sud BiH donio rješenje kojim je prihvaćen prijedlog Tužiteljstva BiH i osumnjičenom Miloradu Dodiku ukinut je pritvor s obzirom na to da je utvrđeno da više ne postoje razlozi zbog kojih je ranije određen", stoji u zajedničkom priopćenju Suda BiH i Tužiteljstva.

 

Kriza u BiH

Dodiku je određena mjera obveznog povremenog javljanja državnom tijelu. Izrečene mjere zabrane mogu trajati dok za njima postoji potreba ili do drugačije odluke Suda Bosne i Hercegovine. 

Podsjetimo, kriza u BiH zaoštrila se nakon što je Dodik u veljači proglašen krivim za neprovođenje odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta te osuđen na godinu dana zatvora i šestogodišnju zabranu političkog djelovanja. Iako nepravomoćna, ta je presuda prouzročila drastičan odgovor iz Republike Srpske čiji je parlament na Dodikov poticaj donio niz zakona kojima je zabranio djelovanje državnog pravosuđa i sigurnosnih agencija na teritoriju tog entiteta.

Ustavni sud BiH te je zakone stavio izvan snage, no iz RS-a su najavili da taj pravorijek neće poštovati i da svoje zakone kane nastaviti provoditi.

Lice s tjeralice

Dodik je zbog takvih postupaka zajedno s entitetskim premijerom Radovanom Viškovićem i predsjednikom parlamenta RS-a Nenadom Stevandićem suočen s novom istragom u kojoj su sva trojica pod sumnjom za napad na ustavni poredak BiH.

Odbili su se odazvati pozivu Tužiteljstva BiH za saslušanje pa je za njima izdan uhidbeni nalog i određen im je jednomjesečni pritvor, no sva trojica i dalje su na slobodi. Od uhićenja ih štite pripadnici posebne policije RS-a riskirajući pri tom sukob s pripadnicima državnih policijskih agencija.

Agenti Državne agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) pokušali su jednom uhititi Dodika dok je boravio u uredu vlade RS u Istočnom Sarajevu, no povukli su se kada su im se ispriječili policajci zaduženi za osiguranje sadašnjeg predsjednika RS-a. 

Iako je za Dodikom bila raspisana centralna tjeralica koju je raspisao Sud BiH, u više je navrata putovao van granica Bosne i Hercegovine. Sud je tražio i raspisivanje međunarodne tjeralice od Interpola, no zahtjev je odbijen. 

POGLEDAJTE VIDEO: Šok u Bosni i Hercegovini! Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik nepravomoćno je osuđen

VOYO logo
Pročitaj i ovo
VOYO logo
VOYO logo
Regionalni portali