
Deportirali ubojice, silovatelje i najteže kriminalce uz oproštajni dar: Neki dobili 1000 €

Pomoć se dodjeljuje isključivo onima koji su u stvarnoj potrebi, a iznosi su određeni kako bi se izbjegle pravne zapreke deportaciji – ako osoba nema osnovna sredstva za život u zemlji povratka
Njemačka je provela još jednu veliku deportaciju afganistanskih državljana, uglavnom osuđenih za najteža kaznena djela, piše Fenix magazin.
Osuđeni za najteža djela
Ukupno 81 osoba vraćena je u Afganistan specijalnim letom, u okviru nove politike savezne vlade koja naglašava odlučnost u uklanjanju stranih državljana s kriminalnim dosjeima iz zemlje.
Prema informacijama koje prenose njemački mediji, deportirani su bili osuđeni na ukupno više od 200 godina zatvora. Među njima je bilo dvanaest osoba osuđenih za ubojstvo, 17 seksualnih prijestupnika, uključujući i silovatelje, te više od 40 drugih počinitelja teških i nasilnih kaznenih djela. Na popisu su se našli i dileri droge, uglavnom oni koji su služili dugotrajne zatvorske kazne.
Posebnu pozornost izazvao je slučaj jednog od deportiranih, Afganistanca koji je 2019. godine zajedno s još trojicom muškaraca višesatno silovao 14-godišnju djevojčicu u skloništu za izbjeglice u Illerkirchbergu. Taj slučaj bio je široko popraćen u njemačkoj javnosti i snažno je utjecao na javno mnijenje o deportacijama kriminalaca.
Novčana pomoć za povratak
Ono što je izazvalo dodatne kontroverze je podatak da su neki od deportiranih primili novčanu pomoć prije odlaska. Prema navodima bavarskih vlasti, šest osoba je dobilo po 100 eura jer nisu imali vlastita sredstva, dok je četvero deportiranih iz Tiringije primilo čak 1.000 eura kako bi im se omogućilo osnovno preživljavanje nakon povratka u domovinu.
Glasnogovornici nadležnih ministarstava pojašnjavaju da se pomoć dodjeljuje isključivo onima koji su u stvarnoj potrebi, a iznosi su određeni kako bi se izbjegle pravne zapreke deportaciji – ako osoba nema osnovna sredstva za život u zemlji povratka, prisilno udaljenje može biti protumačeno kao nehumano i zakonski neprihvatljivo.
Ministar unutarnjih poslova Alexander Dobrindt istaknuo je da je ova deportacija dio šire promjene migracijske politike dogovorene u koalicijskom sporazumu. "Počinje konkretna provedba dogovorenih mjera. Nema mjesta za one koji su počinili teška kaznena djela", poručio je.
U međuvremenu, podaci Središnjeg registra stranaca pokazuju da se u Njemačkoj još uvijek nalazi više od 11.000 afganistanskih državljana koji su obvezni napustiti zemlju. Od toga njih više od 9.000 ima privremenu obustavu deportacije, dok je 1.710 bez ikakve zaštite od udaljenja.
Dok jedni ovu akciju vide kao nužnu zaštitu sigurnosti i reda u zemlji, drugi upozoravaju na moguće posljedice deportacija u zemlje poput Afganistana, gdje su sigurnosni i životni uvjeti izrazito nestabilni. No, poruka njemačkih vlasti je jasna – za strane državljane koji su počinili teška kaznena djela, više nema tolerancije.
POGLEDAJTE VIDEO: Prosvjed tisuća ljudi iz solidarnosti prema migrantima i njihovim spasiocima na Mediteranu





















