VLADIMIR SE POGUBIO? /

'Rusija je promijenila ratne ciljeve, to je sad masovno uništenja svega. Pitanje je u kakvom svijetu Putin živi...'

Bivši veleposlanik u Moskvi, Božo Kovačević nada se da ovaj rat neće potrajati desetak godina kao vijetnamski, jer bi posljedice bile pogubnije za obje zemlje

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

Bivši hrvatski veleposlanik u Rusiji, Božo Kovačević tvrdi da se mijenja smjer rata u Ukrajini. Upozorio je da Kremlj nije uspio smijeniti vlast u Kijevu, a ne očekuje da bi se dva Vladimira, Putin i Zelenskij, mogli uskoro sastati.

“Mislim da je Rusija promijenila ratne ciljeve. Nije uspjela svrgnuti ukrajinski režim i sad radi program masovnog uništenja svega što u Ukrajini postoji, pokušaj istjerivanja stanovništva i nije više jasno koji je cilj Rusije. Nije jasno ni zašto je započeo rat. Zapad je prešutno prihvatio to da Krim nije u sastavu Ukrajine. Rusija je sama priznajući Donjeck i Luhansk i napavši Ukrajinu učinila bespredmetnim drugi Minski sporazum i potegnula pitanje Krima. Na kraju rata, morat će se voditi pregovori i, ako se Rusija u međuvremenu ne raspadne, pregovori će se voditi oko Luhanska i Donjecka, s tim što će do tad Ukrajina biti sravnjena sa zemljom, a ruska ekonomija devastirana", poručio je Kovačević za N1.

Ruski Vijetnam

Smatra da je donedavno bilo nedvojbeno da je ruska vojska nadmoćnija od ukrajinske, a da danas nije sigurno hoće li Rusi moći zauzeti cijelu Ukrajinu. Istaknuo je da iza rata slijede mirovni pregovori, što se moglo postići i bez posezanja za oružjem. Ipak, pitanje je u kakvom svijetu Putin živi.

“Putina će netko morati uvjeriti da je ostvario uspjeh i pobjedu. Cijeli ovaj rat je po mom mišljenju velika strateška Putinova greška. Glavni interes Amerike bio je primorati Putina da uđe u rat koji će izgubiti, namjestiti mu ruski Vijetnam. Nisu se morali previše truditi, Putin je sam uletio i proizveo situaciju koju su možda Amerikanci htjeli. Mislim da je Putinova greška usporediva s greškom Sadama Huseina i invazijom na Kuvajt", prisjetio se Kovačević još nekih ratova u svjetskoj povijesti.

Nada se da ovaj rat neće potrajati desetak godina kao vijetnamski, jer bi posljedice bile pogubnije za obje zemlje. "Bitna je suradnja s Kinom kojoj je sad važnije američko tržište. Kini su važne američke investicije u kinesku ekonomiju što Rusija ne može nadomjestiti", napomenuo je hrvatski diplomat.

EU nije vjerodostojna

Smatra da Europska unija nije vjerodostojan igrač na globalnoj sceni. “EU se u ovih tridesetak godina nije uspjela profilirati kao vjerodostojan igrač. Ona je kolateralna žrtva strateškog nadmudrivanja SAD-a i Rusije. EU postaje američki pijun i postaje sve manje relevantna kao međunarodni igrač, a tome je pridonio Putin pokrenuvši rat u Ukrajini. Putin je zato povukao iracionalan potez sa stajališta interesa Rusije", drži Kovačević.

Za Putina bi iracionalan mogao biti i revolt građana zbog sankcija, za kojeg Kovačević drži da je moguć. “Građani SSSR-a nisu imali drugo iskustvo života i nije ih bilo teško uvjeriti da nešto nije nužno. Dvije generacije Rusa su odrasle u slobodnom svijetu, znaju kako vanjski svijet funkcionira, imaju nekretnine po svijetu, stečene potrošačke navike i mogućnosti. Sad tih mogućnosti neće biti. Usto percepcija o Rusima se mijenja. Na unutarnjem planu to može rezultirati izljevom nezadovoljstva", ocijenio je.

Što nam jamči NATO?

Osvrnuo se i na pad sovjetskog drona u Zagrebu. “Pitanje je kakvu to sigurnost jamči NATO, ako takva letjelica može preletjeti nekoliko država? Što se tiče činjenica da je uopće poletjela u ovom smjeru, to je zasad enigma, ali to je takav rat u kojem možda nisu svi igrači na terenu pod izravnom kontrolom centra. I jedan civilni zrakoplov je srušen nad Ukrajinom. Kad se tako nešto dogodi, otvorena je mogućnost za brojne takve incidente. To je primjer kako se sukob iz Ukrajine može preliti u druge zemlje, a da to nije nužno namjera bilo ruske bilo ukrajinske vlasti", zaključio je Božo Kovačević.

Najnovije informacije o zbivanjima u Ukrajini možete pratiti OVDJE.

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Pročitaj i ovo
najčitanije
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Regionalni portali
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Izdvojeno
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx