ŠIRI SE STRAH /

Bolesnom metodom napadaju mlade djevojke: Prepoznaju se tek po točkama na tijelu

Prvi veći izvještaji pojavili su se 2021. godine u Velikoj Britaniji. U kratkom vremenu javile su se stotine djevojaka koje su u klubovima neprimjetno ubodene oštrim predmetom - ubodi su bili na nozi, ruci ili leđima

VOYO logo
VOYO logo

U klubovima, na festivalima i koncertima djevojke sve češće postaju žrtve uboda – kao nedavno na Fête de la Musique u Francuskoj. "Needle Spiking" (ubod iglom) ima prvenstveno za cilj širenje straha, piše Deutsche Welle (DW)

Sezona je festivala, koncerata na otvorenom i velikih događaja u Europi. U Francuskoj je, nakon proslave festivala Fête de la Musique, 145 žena podnijelo prijavu zbog ubadanja, priopćilo je francusko Ministarstvo unutarnjih poslova. Uglavnom mlade žene, između 14 i 20 godina, prijavile su iznenadan osjećaj uboda u gužvi – često na ruci ili ramenu. Policija vodi istragu u više gradova poput Pariza, Metza, Rouena i Toursa zbog nanošenja opasnih tjelesnih ozljeda.

Napadi se smatraju oblikom seksualiziranog nasilja. Još uvijek nije jasno jesu li zaista ubrizgane određene supstance. Posebno je izražen strah od takozvanog "needle spikinga" (uboda iglom). Bezbrižnost mnogih djevojaka pri posjetu glazbenim festivalima, ljetnim zabavama i velikim okupljanjima je nestala.

Što je needle spiking?

"Needle spiking" je tajno ubadanje iglama ili injekcijama. Navodno se žrtvama – uglavnom mladim djevojkama – ubrizgavaju nepoznate supstance kako bi se onesposobile ili učinile bespomoćnima. Posebno su ugrožene žene koje se nalaze u zbijenim masama ljudi – na plesnim podijima, festivalima ili velikim događajima gdje je preglednost slaba.

Žrtve često u prvi mah i ne primijete napad. Bol pri ubodu se izgubi u općem metežu. Tek kasnije primijete crvenilo ili plavu točku na mjestu uboda. Neke žrtve prijavljuju vrtoglavicu, mučninu i omamljenost.

Postoji li zaista needle spiking?

S obzirom na brojne slučajeve posljednjih godina, vrlo je vjerojatno da su žene zaista bile napadane oštrim predmetima. Međutim, nije jasno jesu li im pri tome zaista ubrizgane supstance. Mnogi liječnici i forenzičari sumnjaju u mogućnost neprimijećene injekcije. Žrtve se kreću prebrzo, a ubrizgavanje zahtijeva određeno kratko vrijeme mirovanja.

Žene jesu napadane oštrim predmetima, ali prema mišljenju stručnjaka, ozbiljne halucinacije, višesatni gubitak pamćenja, potpuni gubitak kontrole i nesvjestica češće su posljedica pretjerane konzumacije alkohola (često u kombinaciji s drogama) ili podmetanja supstanci u piće – poznatog kao "drink spiking".

Koje supstance dolaze u obzir?

Kod "drink spikinga", gdje napadači potajno nešto sipaju u piće žrtve, često se koristi kemikalija GHB, poznata i kao Liquid Ecstasy, Liquid X, Soap, G-Juice ili K.O. kapi. GHB se često naziva i "drogom za silovanje". Postoji kao bezbojna tekućina slanog okusa, u obliku praha ili tableta. Djelovanje nastupa nakon otprilike 10 do 30 minuta i traje do tri sata.

Kao partydroga GHB u umjerenim dozama može djelovati opuštajuće, smirujuće, euforično i seksualno stimulativno. GHB usporava rad srca i disanje – veće doze mogu izazvati nesvjesticu. Njegova prvobitna upotreba kao anestetik je obustavljena zbog jakih neželjenih nuspojava. U kombinaciji s alkoholom a posebno sa stimulansima poput kokaina, speeda i ecstasyja, može doći do vrlo opasnih interakcija.

Također se podmeću sedativi, tj. sredstva za smirenje, narkotik ketamin i benzodiazepini. Ovi "benzoli" ili "trankvilajzeri" se inače koriste u terapiji anksioznosti i poremećaja spavanja. Je li i koja je supstanca je primijenjena kasnije je vrlo teško dokazati. Mnoge od ovih supstanci se veoma brzo razgrađuju u tijelu.

Odakle potječe needle spiking?

Prvi veći izvještaji pojavili su se 2021. godine u Velikoj Britaniji. U kratkom vremenu javile su se stotine djevojaka koje su u klubovima neprimjetno ubodene oštrim predmetom. Ubodi su bili na nozi, ruci ili leđima. Ubrzo su uslijedile i prijave iz Španjolske, Belgije, Nizozemske, Njemačke i Francuske.

Nasilje nad ženama u javnom prostoru raste i u Europi. Nakon posljednjih napada i uboda djevojaka u Francuskoj uhićeno je dvanaest osumnjičenih muškaraca u dobi između 19 i 44 godine. Međutim, brzo su pušteni, jer su porekli sve optužbe, a konkretni dokazi – poput igala, šprica ili drugih oštrih predmeta – nisu pronađeni.

Francusko Ministarstvo unutarnjih poslova priopćilo je da su se na društvenim mrežama i ranije dijelili pozivi da se za vrijeme festivala Fête de la Musique žene ubadaju injekcijama. Već odavno se na internetu okupljaju mizogini muškarci (mrzitelji žena). Razmjenjuju savjete o nasilju nad ženama. Očigledno, ubodi iglom su dio toga.

"Radi se o tome da se ženama jasno stavi do znanja da javni prostor nije mjesto gdje mogu biti bezbrižne", izjavio je pisac i publicista Félix Lemaître za francuski list Libération. Lemaître je autor knjige La Nuit des hommes ("Noć muškaraca"). On tvrdi  da iza ovih napada stoji toksični maskulinizam – ideologija muške nadmoći. Strah od moguće injekcije, strah od gubitka kontrole, strah od infekcije. Na društvenim mrežama napadi iglom često su povezivani sa strahom od moguće zaraze HIV-om. Liječnici smatraju takve bojazni neutemeljenima.

Kako se žene mogu zaštititi?

Potpuna sigurnost od ovakvih podmuklih napada u klubovima, na koncertima ili velikim događajima ne postoji. Samo pokrivenost tijela i duga odjeća pružaju osjećaj sigurnosti. Važno je da ne samo organizatori, nego svi budu svjesni opasnosti i da međusobno paze da se to ne dogodi. Sigurnije je kretati se u grupi s prijateljima, ne dijeliti piće i ne uzimati piće od nepoznatih osoba.

Žrtve napada iglom trebaju odmah obavijestiti prijatelje, organizatore i policiju. Neovisno o simptomima, potrebno je odmah potražiti medicinsku pomoć kako bi se spriječile moguće infekcije ili iste isključile. Naravno, najsigurnija zaštita je izbjegavanje koncerata, klubova, festivala i drugih javnih događaja. No to bi značilo da su mizogini muškarci postigli svoj cilj.

POGLEDAJTE VIDEO: Iz zraka i iz HAK-a: Pogledajte kako hrvatska policija motri gužve u prometu

VOYO logo
Pročitaj i ovo
VOYO logo
VOYO logo
Regionalni portali