HUMANITARNA AKCIJA /

Tek 500 od 73.000 djece s teškoćama uključeno je u para-sport, evo tko im pomaže kad država zakaže

Ne postoji javno financiranje specifičnih ortopedskih pomagala za sport, pa se sportom ne bavi puno ljudi

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

Za košarku i nogomet osobe s invaliditetom ne trebaju samo loptu, nego i ortopedska pomagala. Ona su skupa, ne postoji javno financiranje i zato tek oko 500 djece s teškoćama u razvoju, od njih oko 73 tisuće, sudjeluju u para-sportu. Kako bi se to promijenilo organizira se humanitarna akcija: "Hodajmo za one koji ne mogu." 

Da bi postala vrhunska sportašica, hrvatskoj paraolimpijki Heleni Dretar Karić trebalo je puno truda, vremena i odricanja. A uz sve to para-sport ne ide bez ortopedskih pomagala. "Košarkaši primjerice u kolicima, trebaju imati kolica samo za košarku. Od nakošenih kotača, do štitnika koje štite osobu od ozljeda nakon utakmice", kaže paraolimpijka Dretar Karić. 

Pomagala ovise o potrebama sportaša, tako Heleni trebaju invalidska kolica, a drugom paraolimpijcu, plivaču Kristijanu Vincetiću - proteze. "To je izuzetno skupo, pogotovo sve što ide malo van normalnog, svakodnevne upotrebe. Primjerice, ako uzmete protezu s kojom možete ići u teretanu, ona mora biti puno puno jača. Jer bez obzira što su to osobe s invaliditetom, one mogu i dalje velike kilaže dići", objašnjava paraolimpijac Vincetić.  

Problem je sustavan. Ne postoji javno financiranje specifičnih ortopedskih pomagala za sport, pa se sportom ne bavi puno ljudi. Od 73 tisuće djece s teškoćama u razvoju tek njih 500 sudjeluje u para-sportu. 

Akcija 'Hodajmo za one koji ne mogu'

Predsjednica Udruge osoba s amputacijom udova Grada Zagreba, Ana Sršen ističe probleme s kojima se suočavaju djeca s teškoćama u razvoja koja se žele baviti sportom. "Potrebna su nam sredstva, odnosno organizacije, prvenstveno sportske, kojima se mogu javiti djeca s teškoćama u razvoju, ako se žele baviti nekim sportom i dobiti odmah određeno pomagalo", kazala je. 

Kako ne bi samo čekali javno financiranje i sportske organizacije da se pokrenu, priprema se humanitarna akcija 'Hodajmo za one koje ne mogu'. Plan je na zagrebačkom Jarunu pješačiti 100 kilometara u 24 sata. "Oni koji će biti u Zagrebu, 26. rujna od 18 sati popodne, do 27. rujna do 18 sati. Event traje 24 sata, pridružite se i odhodajte 500 metara, 1 kilometar ili naravno, tko može, 100 kilometara", kazala je Anja Mihaljević iz Udruge za promicanje inkluzija osoba s invaliditetom 'Mogu sve'.

A prilike za šetnju stižu i prije rujna. Tako Danijela Lončarić, organizatorica humanitarne akcije „Hodajmo za one koji ne mogu – 100 km u 24 sata“ najavljuje svoje aktivnosti. "Ja ću hodati zadnji tjedan u lipnju Camino na Krku, u srpnju Camino u Međimurju, a u kolovozu idem na Camino Brač. Tako da svaki mjesec na različitim dionicama u Hrvatskoj, ljudi mi se mogu pridružiti u bilo kojem trenutku", pozvala je Lončarić.

Kotizacija za humanitarni događaj iznosi 10 eura, možete je kupiti od idućeg tjedna. "Krajnji je cilj, želimo imati što više djece uključene u sport kako bi bila zdrava, aktivna i samopouzdana", zaključuje Ana Sršen predsjednica Udruge osoba s amputacijom udova Grada Zagreb. Neka svako dijete ima jednaka prava, pa tako i ono na sport.

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Pročitaj i ovo
najčitanije
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Regionalni portali
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Izdvojeno
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx