VIŠE ŠTETE ILI KORISTI? /

Slovenija na korak do legalizacije marihuane, a Hrvatska? 'To otvara Pandorinu kutiju...'

Preprodaja bi i dalje ostala zabranjena, ali ne i dijeljenje dopuštene količine pod uvjetom da se ne ostvaruje financijska korist. Hrvatska je daleko od slovenskog prijedloga zakona, kamoli usvajanja

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

Kanabis za osobnu upotrebu, i kod kuće i na ulicama. Hoće li Slovenija legalizirati marihuanu? Da se se pita stranke vladajuće koalicije - odgovor bi bio - da.

"Sretni smo što smo došli do ove točke gdje provodimo volju naroda i što ćemo ovim zakonom destigmatizirati sve korisnike kanabisa, kao i samu biljku. Naravno, planiramo osigurati što sigurniju upotrebu kanabisa", ističe zastupnica stranke Ljevica u slovenskom parlamentu Nataša Sukič.

Prijedlog Zakona o kanabisu razbuktao je strasti i u slovenskom parlamentu. Bilo je riječi i o drogi, alkoholu... "Danas mladima govorimo da zdravlje više nije stvar pića, već i pušenja", poručuje zastupnik SDS-a u slovenskom parlamentu Andrej Kosi

Glavni tajnik Zelenih Slovenije Nejc Škof smatra: "Ovaj zakon je štetan, u sukobu interesa i društveno opasan. Nastao je u uskom krugu, zaobilazeći struku, pacijente i poljoprivrednike. Postoje ozbiljne i utemeljene sumnje u sukob interesa". 

Prijedlog zakona je ovakav: punoljetnim osobama u Sloveniji bilo bi dopušteno uzgajati četiri biljke u vlastitu domu, odnosno do šest biljaka ako u istom domaćinstvu živi više osoba. Dopušteno bi bilo posjedovati do sedam grama sušenih cvjetova u javnosti, dok bi se kod kuće smjelo imati do 150 grama, odnosno 300 grama po kućanstvu. Slovenci su prošle godine na referendumu za legalizaciju kanabisa za osobnu upotrebu - rekli da - njih 51,6 posto podržava, 48,4 posto - je protiv.

Preprodaja bi i dalje bila zabranjena, ali ne i dijeljenje 

"Ako govorimo o četiri biljke, onda su mislili na na dugoročniji period, a ono što bi bilo za osobnu uporabu pojedinca, ako govorimo o nekoliko grama, onda su išli vjerojatno na količinu koja je bi bila u okvirima za tjedan dana - sve preko toga bi bilo namjenski za dilanje, a ispod toga je za osobnu uporabu", ističe psihijatar u KBC Sestre Milosrdnice Zoran Zoričić.

Preprodaja bi u Sloveniji i dalje ostala zabranjena, ali ne i dijeljenje dopuštene količine pod uvjetom da se ne ostvaruje financijska korist. Hrvatska je daleko od slovenskog prijedloga zakona, kamoli usvajanja.

"Zaista ne vidim prednosti bilo kakvo reguliranje, zakonski okvir po tom pitanju smatram da bi bio izuzetno štetan i poruka mladima da u tom smjeru postoje neke koristi, a smatram da zaista u tom smjeru Hrvatska ne bi trebala ići", ističe ministar poljoprivrede David Vlajčić.

A i stav struke je jasan. "To su ozbiljni, učestali poremećaji, pogotovo kod mladih ljudi kojima jasno treba reći kroz edukacije da svaka zloupotreba kanabisa ima svoje ozbiljne posljedice. Ono što je pogotovo bitno nikako ni za živu glavu u prometu dozvoliti određene količine jer to otvara Pandorinu kutiju", dodaje Zoričić. 

A susjedi su na korak i do toga, baš kao vozači u Nizozemskoj i Portugalu - Slovenci s manjom koncentracijom THC-a u krvi bez znakova omamljenosti ne bi bili kažnjeni. Oni koji pretjeraju, morat će platiti kaznu od 300 do čak 1200 eura.

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Pročitaj i ovo
najčitanije
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Regionalni portali
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Izdvojeno
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx