PLAKALO U KOLIJEVCI /

Ovo je otac zbog kojeg je dijete u komi: 'Snažno je tresao bebu, trebalo mu je više od sat vremena da nazove Hitnu'

Hrvatsku je šokirala vijest o bebi koja je s teškim tjelesnim ozljedama dovezena u zagrebačku bolnicu. Zbog sumnje na kazneno djelo priveden je otac djeteta

VOYO logo
VOYO logo

U prostorije Županijskog suda u Velikoj Gorici doveden je 30 -godišnji otac bebe koja je s teškim tjelesnim ozljedama završila u bolnici. Priznao je krivnju i ide u istražni zatvor. 

"Dijete ima frakture čeone kosti, krvne odljeve u mozgu, frakture više kralježaka i u induciranoj je komi. Trebalo je više od sat vremena da nazove Hitnu pomoć", kaže Ivana Bilušić, glasnogovornica Županijskog suda u Velikoj Gorici. 

Poziv policiji prije dva dana stigao je upravo iz bolnice.

Dijete plakalo u kolijevci, a onda je uslijedio horor

"U ranim jutarnjim satima kad je otac djeteta ostao sam doma s djetetom od deset mjeseci i drugim djetetom od 5 godina. Dijete je plakalo u kolijevci i otac se sumnjiči da, svjestan da mogu nastati ozljede je uzeo to dijete u ruke i tako ga snažno tresao da je došlo do poremećaja disanja", dodaje Bilušić. 

Mogući psiholoških okidača za ovakav čin je više.

"Stres, korištenje alkohola i drugih supstanci. Pojačani pritisci jer egzistencija je jako teška u Hrvatskoj, ali ono što je važno za reći je da je ovo izuzetno nasilje", kaže psihologinja, Senka Sekulić.

Povreda djetetovih prava  može obuhvaćati od zanemarivanja do teškog zlostavljanja o čemu može ovisiti i kazna. 

Koliku bi kaznu mogao dobiti?

"Kazneno djelo djetetovih prava ima maksimalnu kaznu od 3 do 5 godina ako se radi o zlostavljanju, ali ako je nastupila teška tjelesna ozljeda ili je teško narušeno zdravlje djeteta tada je kazna i do osam godina zatvora", govori Lana Peto Kujundžić, sutkinja Visokog kaznenog suda. 

Ako je prouzročena smrt kazna raste i do 15 godina. Bivša pravobraniteljica za djecu smatra da kaznena intervencija nije dovoljna. 

"Kazneno pravna intervencija može izricati te mjere, zaštite i zabrane prilaska, ali dugoročno, ovisi o tome što će obitelj učiniti. Ako to dijete nastavi živjeti s članovima obitelji koji su to vidjeli kako se počinitelj ponaša tada ili ranije, a nisu ništa onda su i oni za ozbiljnu prismotru", smatra Ljubica Matijević Vrsaljko, bivša pravobraniteljica za djecu. 

Potvrđeno nam je da obitelj nije bila u sustavu socijalne skrbi.

"U ovakvim situacijama djeca se zbrinjavaju kod članova obitelji koji su spremni i sposobni preuzeti skrb o djetetu, a ako to nije moguće, dijete se privremeno smještava u udomiteljskoj obitelji ili odgovarajućoj ustanovi socijalne skrbi vodeći se njegovim najboljim interesom", kažu iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad. 

Ovaj slučaj nažalost ide u prilog toj crnoj statistici obiteljskog nasilja u Hrvatskoj.

VOYO logo
Pročitaj i ovo
VOYO logo
VOYO logo
Regionalni portali