
Ako poskupi gorivo, kreće lančana reakcija? Doznajemo što će biti s kruhom: 'Ovo je granica'
Nakon što je država ukinula ograničenje cijena goriva, građani očekuju novi udar i pitaju što će biti s cijenama struje i plina
Novo iznenađenje za vozače - na ovoj benzinskoj u Zagrebu Eurosuper 95 je jeftiniji jedan cent. Ali je Eurodizel skuplji cent, a autoplin dva centa.
Ivo iz Zagreba kaže da je loše što će cijene formirati same naftne kompanije: "Sada će svaka benzinska dizat svoje, nijedna neće spuštati."
Mario pak uspoređuje cijene od prije tjedan dana kada je litra goriva bila devet centi jeftinija i kaže da to može biti puno ako netko vozi kamion pa zbroji račun svaki mjesec.
Cijene goriva sada ovise od crpke do crpke. Litra eurosupera 95 stoji od 1,41 do 1,45 eura, dok Class premium benzini idu i do 1,82 eura po litri. Cijene dizela kreću se od 1,35 do 1,47 eura po litri, a ona s aditivima i 1,86 eura.
Zvjezdana kaže da ionako sve poskupljuje pa će i za gorivo naći razlog. A što bi poručila Vladi? "Kaj da im poručim? Možemo mi njima poručivat što hoćemo - opet rade po svome. Imaju dobre plaće, sve im je džabe, briga ih koliko je poskupilo kad ga on ne toči."
Pa je pitanje - stiže li novi udar na cijene hrane ili pak prijevoza?
Prijevoznici: Ako gorivo poskupi, rastu sve cijene
Predsjednik Udruženja prijevoznika Zagreb Zdravko Bubnić pojašnjava računicu: "Cijenu prijevoza uvijek reguliramo u odnosu na cijenu goriva. Ako će cijena ići gore više od 10 posto, mi ćemo morat korigirat cijene prijevoza i samim tim će poskupjet sve ostale usluge."
Vladina odluka je korisna, a nijedno ograničenje cijena nije dugoročno, tvrde trgovci i distributeri koji poručuju - cijene ne bi trebale rasti.
Stjepan Roglić, član Savjeta Udruge trgovine i logistike, kaže da sadašnja predviđanja govore da gorivo neće poskupljivati: "A to znači da trošak goriva u logistici ne bi trebao utjecati na povišenje cijena u maloprodaji. Promjene cijena mogu se dogoditi usred nepredviđenih poremećaja. Smatram da je vjerojatnost za to vrlo niska i očekujemo stabilizaciju cijena na razini inflacije koja je oko 3 posto godišnje."
Narednih tjedana kruh neće poskupjeti
Kruh i pekarski proizvodi u posljednje tri godine, kažu u Žitozajednici, poskupjeli su 30 posto. Direktorica Žitozajednice Nada Barišić kaže da narednih tjedana ne očekuju rast cijena kruha i pekarskih proizvoda.
A cijene ne bi trebale rasti ni za usluge, poručuje direktorica HUP-a Irena Weber. "Ne očekujemo dizanje cijena usluga, ne očekujemo lančanu reakciju", kaže Irena Weber.
U HUP-u se zalažu da Vlada ubuduće pomaže ponajprije socijalno ugroženim građanima, a ne svima.
"Mi subvencioniramo struju i iznajmljivačima koji praktički imaju veću potrošnju zbog gostiju i svega. Doista ne vidim razlog zašto bi HEP i takvim korisnicima isporučivao struju po nižim cijenama, a u isto vrijeme ostajemo bez potencijala za ulaganje u energetsku mrežu", govori Irena Weber.
Posljednjim Vladinim paketom mjera, cijene plina, ali i struje, za kućanstva, kao i za mikro, male i srednje poduzetnike, ostale su iste. A vaučerima se pomagalo socijalno ugroženima. Slijedi li smanjenje ili ukidanje i tih mjera?
Premijer Andrej Plenković kaže da smo po pitanju naftnih derivata zemlja u kojoj je cijena naftnih derivata povoljnija nego što je u zemljama okruženja.
No, ako dođe do promjena na tržištu, Vlada je već najavila mogućnost novih intervencija.



403 Forbidden
403 Forbidden
403 Forbidden


