'Globalna igra velikih sila' /

Zašto Amerikanci ne žele isporučiti moćni raketni sustav Ukrajini? Evo što se zapravo krije u pozadini

Kijev i sam predsjednik Volodimir Zelenskij su do sada više puta tražili konkretnu isporuku raketnih sustava 'ATACMS'

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

Iako je Ukrajina od NATO zemalja, prije svega SAD-a, Velike Britanije i Francuske, do sada dobila najmanje 30 milijardi dolara u različitoj vojnoj opremi, izvjesno je da Kijev neće uskoro dobiti i najmoćnija sredstva.

U pitanju je globalna igra velikih sila - iako SAD želi ruski poraz u Ukrajini, on prije žele neku novu vrstu 'Dejtonskog sporazuma za Ukrajinu', umjesto potpunog poniženja Kremlja. I mnoge zemlje EU-a računaju u budućnosti na obnavljanje veza s Rusijom, ne iz neke 'velike ljubavi' nego, naravno, iz interesa - Rusija ostaje (i bit će i u budućim desetljećima) jedini izvor jeftinih energenata za europsku industriju.

Najmodernija raketa koju SAD ima

Kijev i sam predsjednik Volodimir Zelenskij su do sada više puta tražili konkretnu isporuku raketnih sustava 'ATACMS', koji bi bili korišteni za uništavanje ruskih aerodroma i zapovjednih sjedišta. Ipak, Washington ne želi još uvijek isporučiti ovaj sustav, budući da bi Kremlj to vjerojatno smatrao objavom rata sa cijelim NATO savezom.

ATACMS (Army Tactical Missile System), poznat i kao 'MGM-140' je suvremeni raketni sustav koji proizvodi američka kompanija 'Lockheed Martin', a do sada je proizvedeno njih više od 3700 . Postoji više varijanti ovog sustava, sa dometom od 150 do 200 kilometara. Verzija M-48 Block II ima raketu sa bojevom glavom WDU-18 koja ima satelitsko GPS navođenje, i može uništiti bunkere, zgrade, utvrde kao i čitave brodove. Verzija M-39 ima 'APAM' sustav bojeve glave sa više od tisuću manjih mina. Najnovija verzija je M-57 (TA-CMS 2000) sa bojevom glavom WAU-23, sa laserskim i GPS satelitskim navođenjem. ATACMS sustav, pored SAD-a, koriste i Bahrein, Grčka, Južna Koreja, Rumunjska, Poljska, Turska, Katar i Ujedinjeni Arapski Emirati.

Neće Amerikanci, hoće Francuzi

Kijevu je, pak, potkraj prošle godine isporučeno drugo, također vrlo moćno oružje nove generacije. U pitanju je francuski sustav 'Caesar' haubica kalibra 155 milimetara.

Ovaj sustav proizvodi francuska kompanija 'GIAT/Nexter Systems', i on spada u red najboljih samohodnih haubica u svijetu. Verzija u Ukrajini se naziva 'Caesar NG' i ima novi snažniji motor, novi elektronski sustav za nišanjenje i paljbu, kao i oklopnu kabinu za vojnike. Trenutačno se proizvodi i unaprijeđena verzija Caesara na novoj platformi 'Tatra 817' s povećanim kapacitetom od 36 projektila. Ukrajina je do sada dobila 18 ovih sustava haubica, a u planu je isporuka još 12.

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Pročitaj i ovo
najčitanije
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Regionalni portali
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx