EUROPSKA UNIJA IM JE REKLA 'NE' SADA TRAŽE NOVO RJEŠENJE: /

Zemlje zapadnog Balkana o regionalnom tržištu

Čelnici zemalja zapadnog Balkana u nedjelju su u Sjevernoj Makedoniji raspravljali o konkretnim koracima poticanja zajedničkog projekta regionalnog tržišta,

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

Susret održan na Ohridskom jezeru drugi je takav sastanak između albanskog premijera Edija Rame, njegova makedonskog kolege Zorana Zaeva i srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića.

Svrha sastanka je promicanje regrupiranja zemalja ove osjetljive i podijeljene regije na način da se do 2021. uvede mogućnost slobodnog kretanja roba i ljudi.

Europska unija je u listopadu nije postigla dogovor o otvaranju pristupnih pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom prvenstveno zbog otpora Francuske.

"Ne smijemo se bojati vlastite sjene te moramo napraviti nešto za sebe", rekao je novinarima srbijanski predsjednik. "Svi mi želimo biti dio EU-a, no to ovisi o njima", kazao je.

Dok su Bosna i Crna Gora poslale svoje predstavnike na Ohrid, Kosovo, bivša srbijanska pokrajina s većinskim albanskim stanovništvom koje također sudjeluje u inicijativi, nije poslalo svojeg predstavnika.

"Kosovska vizija pristupanja EU-u u NATO-u je pristupanje samog Kosova institucijama", a ne njegovo pristupanje u sklopu "regionalne inicijative" koja "i nema smisla sve dok Srbija i Bosna ne priznaju njegovu neovisnost", napisao je na Twitteru kosovski predsjednik Hashim Thaci.

Pitanje Kosova, čiju neovisnost Beograd odbija priznati, premda je proglašena 2008. i podupire je većina zapadnih zemalja, i dalje je najosjetljivije pitanje u regiji. Zbog svojega srpskog entiteta ni Bosna nije priznala kosovsku neovisnost.

"U interesu je Kosova, njegovih građana i tržišta da se granica između Kosova i Srbije ukine", unatoč još nepostojećem rješenju između službenog Beograda i te njegove bivše pokrajine, rekao je Rama.

U međuvremenu su se Beograd, Tirana i Skoplje načelno dogovorili o jedinstvenoj radnoj dozvoli koja bi njihovim državljanima omogućila rad u svim trima državama, kao i mogućnost putovanja iz jedne u drugu samo s osobnom iskaznicom.

Razgovaralo se i o "mini Schengenu" koji bi olakšao tranzit stranih posjetitelja unutar granica spomenutih zemalja.

Istodobno su tri države odlučile pojednostavniti carinske procedure i fitosanitarnu kontrolu na granicama da bi se ubrzao prolazak kamiona.

Sljedeći sastanak zakazan je za 21. prosinca u albanskome Draču.

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Pročitaj i ovo
najčitanije
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Regionalni portali
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx